Evde siklamen bakımı ve üretimi

2 Yorum

Çok tercih edilen bir ev bitkisi olan siklamenin bakımı ile ilgili bilgiler.

Anayurdu Ortadoğu olan Siklamen Çuhaçiçeğigillerdendir. Kalp şeklinde lekeli yaprakları, beyaz, pembe, mor ve kırmızı çiçekleri vardır ve 30 cm’e kadar boylanırlar. Siklamen bakımı için;

Su: Siklamen özellikle çiçek açtığı dönemde suyu sever, ancak saksının dibinde su biriktirilmemeli ve yapraklarına su değdirilmemelidir.

Toprak: Siklamen asidik ve kireçsiz toprak sever. Uygun toprak hazırlamak için bahçe toprağına kil, yaprak çürüntüsü, yanmış çiftlik gübresi ve kaba dere kumu karıştırılır.

Gübre: Çiçek açtığı dönemlerde ayda iki kere standart sıvı gübre verilir.

Işık: Siklamen yarı gölge ve havadar ortamları tercih eder. Direk güneş ışığına maruz bırakmamak gerekir.

Isı: Siklamen serin ortamları tercih eder. Kışın sıcaklık 15 santrigat derecenin altına düşmemelidir.

Siklamen üretimi için sonbaharda bitkinin canlaması ile birlikte toprağı değiştirilir ve az az su verilir. Siklamen tohumları ile de üretilebilir.

1 Yorum

 1. Funda

  24 Haziran 2016 at 13:59

  Mayıs ayında aldığım fidesi çok güzeldi son 1 haftadır bozuldu bende kuzeye bakan balkona koydum ama tamamen yaprakları sararmış ve eğilmiş ne yapmam gerekiyor.

  • editor’in profil fotoğrafı

   editor

   27 Haziran 2016 at 09:45

   Merhaba Funda Hanım,

   Siklamen havadar ortam sever. Açık hava esintisi lazım. Evin içinde yaşaması çok güçtür. Açık havada gölgeli bir yerde tutun. Toprağı kupkuru olunca sulayın. Yaz sıcakları azalınca canlanır. Sararan yaprakları da tamamen bozuluncaya kadar bekleyin, ardından sapından koparın.

EvHayat'a Yaz

Fikrini söyle, soru sor ya da bilgi ver. Özgürce paylaş.
(E-posta adresin yayınlanmayacak.)

(zorunlu)

css.php