Kombiyi nasıl tasarruflu kullanabilirsiniz?

10 Yorum

Kışın yavaş yavaş yüzünü gösterdiği şu günlerde kombilere olan ilgi de arttı. Kombilerle ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarına kolayca buradan ulaşabilirsiniz.

Kışın doğalgaz faturaları oldukça kabarık gelebiliyor. Peki kombiyi nasıl tasarruflu kullanabilirsiniz? Evinizdeki kombi için bilmeniz ve yapmanız gerekenleri, İzmir Doğal Dağıtım A.Ş., hazırladığı tüketici el kitabında topladı.

Kombi nedir?

Kombi bir evin; hem ısıtma hem de sıcak su ihtiyacını karşılayan cihazdır. İsmini, İngilizce’de kullanılan Combine (birleşme) kelimesinden almıştır.

Kombiler kaça ayrılır?

Kombiler çalışma sistemine göre 4’e ayrılır:

 • Bacalı kombiler
 • Hermetik kombiler
 • Baca fanlı (yarı hermetik) kombiler
 • Yoğuşmalı kombiler

Kombi kullanmanın avantajları nelerdir?

Kombiler bireysel olarak ısınma avantajı sağlar. Kullandığımız kadar yakar ve yaktığınız kadar ödersiniz. Sıcak su için ayrı bir ekipmana ihtiyaç yoktur. Sessiz çalışan cihazlardır. Az yer kaplarlar ve kolay taşınabilirler.

Kombiler her mekanda kullanılabilir mi?

Bacalı ve hermetik kombiler; havalandırma boşluğuna, merdiven sahanlığı ve asansör boşluklarına monte edilemezler. Evin içerisinde bacalı kombiler; yatak odası, banyo ve w.c lere monte edilemezler. Hermetik kombiler ise ancak atmosfere cephesi olan mahallere yerleştirilebilirler.

Kombiler güvenli cihazlar mıdır?

Kombilerde alev sönmesine, gaz kaçaklarına, aşırı sıcaklık ve soğukluğa, baca tepmesine ve baca çekmemesine karşı TSE’ nin koymuş olduğu her türlü önlem ve tertibat alınmıştır. Bundan dolayı kombiler oldukça güvenli cihazlardır.

Bacalı kombi ile hermetik kombi arasındaki farklar nelerdir?

Bacalı kombiler; yanma esnasında gerekli oksijeni ortamdan alırlar ve yanma sonunda oluşan atık gazları, uygun bir baca vasıtasıyla dışarıya atarlar. Burada bacaların standartlara uygun olarak yapılması ve sızdırmaz olması çok önemlidir. Aksi takdirde bacadan sızan karbondioksit gazı ortamda bulunan insanları zehirler. Bundan dolayı bacalı kombilerde ortamın havalandırılması çok önemlidir. Hermetik kombiler ise yanma için gerekli olan oksijeni dışarıdan alırlar ve yanma sonucunda oluşan yanma ürünleri de baca vasıtasıyla dışarıya atarlar. Dış ortama açılan herhangi bir yere monte edilebilirler.

Evim için hangi kombiyi seçmeliyim?

Binada standartlara uygun müstakil bir baca varsa ve baca için Makine Mühendisleri Odasından veya yetkili yapı denetim kuruluşlarından baca uygunluk belgesi alınarak, bacalı kombiler kullanılabilir. Aksi takdirde kesinlikle, hermetik kombili cihazları tercih etmek gerekir.

Yoğuşmalı kombi ne demektir?

Yoğuşmalı kombiler; yanma sonucunda ortaya çıkan yüksek sıcaklıktaki atık gazın içerisinde bulunan su buharının, yoğuşturulmasıyla ortaya çıkan enerjinin, tekrar sistemde kullanılmasıdır.

Yoğuşmalı kombiler her evde kullanılabilir mi?

Yoğuşmalı kombilerde kullanılan parçalar diğer kombilere göre daha pahalıdır ve sistemde kullanılan suyun sıcaklığı da ( 50- 30 C) yani düşük sıcaklıkta olması gerekir. Bundan dolayı da daha fazla radyatör kullanılmalıdır. Buda sistemin daha pahalıya kurulması demektir. Bu tip cihazlar, ancak yerden ısıtma sistemleri için tercih edilebilir. Yoğuşmalı kombi kullanıldığı takdirde sıcak su tesisatının; demir, bakır veya alüminyum tüm folyolu borularla yapılması zorunludur.

Kombi kullanmak için doğal gaz olması şart mı?

Kombiler doğal gazın yanı sıra LPG ve LNG ile de çalışabilirler.

Kombilerin monte edilebileceği yerler nelerdir?

Bacalı kombiler; standartlara uygun yapılmış müstakil bacanın olduğu banyo, wc ve yatak odası haricindeki yerlere monte edilebilirler. Hermetik kombiler; bacası dış ortama açılabilen her yere monte edilebilirler.

Kombilerin monte edilmesi uygun olmayan yerler nerelerdir?

Binaların merdiven boşluklarına, genel kullanıma açık koridorlara, baca duvarları üzerine, bina aydınlıklarına, açık balkonlara ve asansör boşluklarına monte edilemezler.

Kombiyi koyduğum balkonun kapatılması gerekli midir?

Açık balkona kombi konmaz. Balkonu ya tamamen yada cihazın olduğu yeri kapatmak gerekir.

Kombiyi sürekli açık tutmak, kombiye zarar verir mi?

Kombiler otomatik kumanda panelinden gündüz ve gece sıcaklıkları ayarlanarak 24 saat sürekli açık tutabilirsiniz.

Kombiyi nasıl tasarruflu kullanabilirim?

Kombiyi kısa sürelerde açıp kapatmak ve bu işlemi defalarca tekrarlamak; hem daha fazla yakıt tüketimine, hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir. Bunun yerine kombiyi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.

Geceleri kombiyi hangi konumda tutmalıyım?

Evin soğuması önlemek amacıyla kombiyi en düşük seviyede çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede, gündüz evi ısıtmak için yüksek enerji harcamamış olursunuz.

Kombiyi ekonomik kullanmak için radyatörleri kapatmak doğru bir uygulama mıdır?

Kombilerde su devir daimi bir pompa vasıtasıyla sağlanmaktadır. Bu pompanın verimli bir şekilde çalışabilmesi için en az 3 radyatörün çalışması gerekir. Aksi takdirde pompa zarar görebilir.

Kombiyi monte ettirirken nelere dikkat etmeliyim?

Kombilerinizi, İZMİRGAZ’ ın yetkili firmalarına yaptıracağınız iç tesisat dönüşümü kapsamında monte ettiriniz. Çünkü her kombinin montajında dikkat edilecek hususlar vardır. Bunların ihmalinde; hem tesisatta, hem de cihazda maliyeti çok yüksek arızalar meydana gelebilir.

Kombilerin garanti süreleri kaç yıldır?

Her marka kombinin standart garanti süresi 2 yıldır. Alacağınız kombinin garanti süresi kombi firmaları tarafından uygulanan çeşitli yöntemlerle 20 yıla çıkarılabilmektedir. Ayrıca garanti sonrası vereceği servis hizmeti de önemlidir.

Kombilerin kullanım ömürleri ortalama kaç yıldır?

Kombilerinin ortalama ömürleri; bakımlarının zamanında ve yetkili servis tarafından yapıldığında 15 yıl civarındadır.

Kombinin üzerinde bulunan basınç göstergesi kaç barda olmalıdır?

Kombi tarafında kalorifer tesisatında sirkle edilen suyun basıncı çok düşük olursa, kombi çalışmaz ve arıza durumuna geçer. Bu nedenle, kombinin su basınç göstergesi 1.5 barda olmalıdır.

Kombi bakımı için neler yapmalıyım?

Her yıl kışa girmeden önce kombi üretici firmasının yetkilendirdiği yetkili servis çağırılarak; filtrelerin ve pislik tutucuların temizlenmesi, bacalı cihazsa ilave olarak baca kontrolü ve temizliği yapmalıdır.

Kombi arıza konumuna geçtiğinde ne yapmalıyım?

Kombi arıza konumuna geçtiğinde öncelikli olarak kullanma kılavuzundaki arıza giderme metotlarını uygulayabilirsiniz. Üretici firmalar, hazırladıkları kullanma kılavuzunda kombilerin arıza kodları ve anlamlarını içeren bilgiler mevcuttur. Bu kılavuzda yer alan uyarılar doğrultusunda gerekli işlemleri yaptığınız halde arıza giderilmediyse , vakit kaybetmeden yetkili teknik servisi arayınız.

Tüm bu bilgiler, evlerinizde kombi kullanırken size rehberlik edecektir.

1 Yorum

 1. bekir güngör

  19 Ocak 2016 at 13:53

  evim yüz tetmiş metre kare alorko kombim var her odayı açmıyorum sadece iki oda açık ama yinede odal ısınmıyor 50 de yaktıgım halde duyduguma göre en az üç petek yakmalısın diyorlar dogrumudur bu bilgi verirseniz sevinirim

  • editor’in profil fotoğrafı

   editor

   21 Ocak 2016 at 08:40

   Merhaba Bekir Bey,

   Kaç petek yaktığınızdan çok binadaki yalıtım durumu ile peteklerinizin doğru çalışıyor olması önemlidir. Evinizin büyüklüğü ile yalıtım durumu, ısınmasını etkiler. Dolayısıyla her ev için farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Binanızda yalıtım yaptırdınız mı? Peteklerinizin sorunsuz çalışıyor olduğundan da emin olmalısınız.

 2. Yalcin

  21 Ocak 2016 at 13:27

  Merhaba evim 120 metre kare su an oturma odası ve koludor olarak kullanıyorum isi yalıtımı yok 300 lira fatura geldi ikinci f aturam birinci f aturam 11 güne 112 lira geldi sizce normal mi arkadaşlarım daha eski kullanıyor bütün odalar açık yalitim ları yok 200 lira fatura geliyo

  • editor’in profil fotoğrafı

   editor

   21 Ocak 2016 at 14:39

   Merhaba Yalçın Bey,

   Isı yalıtımı, ısıyı evde tutmak için oldukça önemlidir. Kombinin kapasitesinin ve mekanın büyüklüğünün de ısınmada etkisi vardır. 24 KW kapasiteye sahip kombiler 150 metrekareye kadar olan olanları ideal bir şekilde ısıtabilir.

 3. Bünyamin BEY

  26 Ocak 2016 at 10:24

  Selamlar kombimin derecesi 42ye aldığımda zaman zaman kombi oda soğuyunca ara ara devreye girip çalışıyordu..dün 60 dereceye aldım ev ısındıktan sonra kombi kendini hiç açmadı ama sayaç baya artmıştı(tabi ev ısınıncaya kadar artmış olabilir ısındıktan sonra kendini rölantiye almış olabilir)..yani bunun mantığı belli sıcaklığa erişinceye kadar çalışması sonra kendini kapatıp(su ısıtmaması) içindeki suyum devirdaim yapması mı?40-45 arası mı çalıştırmalı yoksa 60a alıp bırakmalı mı?

  • editor’in profil fotoğrafı

   editor

   28 Ocak 2016 at 09:02

   Merhaba Bünyamin Bey,

   Kombinizi evinizin fiziki durumunu ve iklim koşullarını bilmeden “şu derecede çalıştırmalısınız” diyemeyiz.

 4. Fatih Demir

  5 Şubat 2016 at 23:04

  Merhabalar ben kiracıyım. İki sorum olacak. Birincisi doğalgaz faturasının az veya çok gelmesi evde yaktığım petek sayısına göre mi değişiyor? İkincisi ben 20 günlüğüne şehir dışına çıkacağım ve Yozgat gibi soğuk bir şehirde yaşadığım için ev sahibi bana 1 tane peteği açık bırakıp doğalgaz en düşük derecede çalışır vaziyette gitmemi söylüyor aksi takdirde kombi/petek patlarmış. Öyle bir şey var mı?

  • editor’in profil fotoğrafı

   editor

   8 Şubat 2016 at 09:53

   Merhaba Fatih Bey,

   Doğalgaz faturası evin büyüklüğüne ve kullanılan kalorifer adedine göre değişir. Sıcaklıkların önemli oranda düştüğü yerlerde kombide sorun olabilmektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi şehrinizdeki doğalgaz idaresinden edinebilirsiniz.

 5. Şeyma

  15 Şubat 2016 at 20:01

  Sicak su kullanma amaciyla kullaniyorsak kombiyi,acip kapamak zaralimi.sadece sicak su ihtiyaci oldugunda aciyoruz isimiz bitince kapatıyoruz.bi sorun teşkil edermi.Teşekkürler

  • editor’in profil fotoğrafı

   editor

   15 Şubat 2016 at 21:16

   Merhaba Şeyma Hanım,

   Kombilerde sadece sıcak su kullanımı için bir ayar vardır, sürekli kombiyi açıp kapamanız gerekmez. Kombinizde böyle bir ayar düğmesi olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz.

EvHayat'a Yaz

Fikrini söyle, soru sor ya da bilgi ver. Özgürce paylaş.
(E-posta adresin yayınlanmayacak.)

(zorunlu)

css.php