2018 Yaz İç Dekorasyon Trendleri

Bu sezon, enerji veren zengin pigmentler, metalik renkler, natürel objeler, artizan tasarımlar ve yaşayan objeler trend. İşte 2018 yaz iç dekorasyon trendleri.

İç Dekorasyon Trendleri

Pigmentler

Tasarımcıların pek çoğu için gri rengi geçtiğimiz sezonda olduğu gibi 2018’de de trend bir renk olarak kabul ediliyor. Ancak iç dekorasyonda mor, kobalt,amber ve zümrüt yeşili gibi çok daha cesur renklerin ön plana çıktığını görüyoruz. Grafiksel modern şekiller, pudralı renk tonları ve sıcak nötr renklerle yumuşatılıyor. Farklı malzemelerin ilginç eşleşmelerle karşımıza çıktığı tasarımlarda, sessiz griler de genellikle sıcak renklerle kullanılıyor.

Metalik Detaylar

İç dekorasyon objelerine metalik detayların eklenmesi yeni bir trend değil fakat ışıltı veren metalin renk tonu skalası genişlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz sezon oldukça popüler olan altın ve rose trendi popülerliğini korurken bu sezon bu ikiliye pirinç karışımlı metalik renkler de katılıyor. Metalik renkler ile kombinlenen cam, kontrast ve çekici ayrıntılar sunuyor. Minimalist tasarımlara ışıltı veren bu metalik detaylarla iç mekanlar şık bir görünüme kavuşuyor.

Doğal Objeler

Doğadan ilham alan objeler, yaz aylarında da oldukça trend olacak. Doğal taşlar, kiremitler, terakota tasarımlar ve ahşap oldukça revaçta. Kırmızıdan turuncuya, kahverengiden sarıya kadar geniş bir yelpazeye yayılan toprak renkleri ise yazın iç dekorasyon trendleri arasındaki yerini alıyor. Doğal malzemeler ile birleşen tasarımlar, farklı fonksiyonlar sunarak kişiye özel kullanımlara imkan yaratıyor. Beton, iç mekanlarda tercih edilen bir materyal olarak karşımıza çıkarken yuvarlak hatlı formların özellikle ahşapla buluştuğu tasarımlar ise doğanın önemine vurgu yaparak bulunduğu mekana sıcaklık katıyor.

Pembe Tonları

Ev dekorasyonunda, özellikle masaüstü tasarımlarında öne çıkan tatlı pembe rengi bu yaza damgasını vuran renklerden biri. Geçtiğimiz sezon iç dekorasyonda trend olan rose kuvarsın yerini bu sezon mutluluk veren tatlı pembe alıyor. Sakin pembelerin parlak ve pudralı yüzeyler ile kullanıldığını da görüyoruz. Tasarımda yuvarlatılmış kenarlar ve mat yüzeyler ile eşleşen pembe, iç mekanlarda rahatlatıcı bir etki sunuyor.

Artizan Tasarımlar

Doğal görünen ve el yapımı hissi veren farklı dokulu objeler, bu sezon sanatsal tasarımlarla buluşuyor. Renk paleti ne olursa olsun farklı materyallerin yan yana geldiği, rafine edilmiş dokulara sahip objeler, tasarımı bambaşka bir boyuta taşıyor. Minimalist tasarımlar zarif bir zanaat estetiği ile güncelleniyor.

Mermerin Büyüsü

Özellikle tasarım objelerinde mermer bu yaz hiç olmadığı kadar trend. Mermer detaylı objeler, özellikle pastel renk şemalı dekorasyonlarda trend bir dokunuş olarak karşımıza çıkıyor. Masaüstü ve dekoratif ürünlerde de etkisi hissedilen mermer, cam ile eşleştiğinde çarpıcı ve şık bir görünüme kavuşuyor.

Nötr Mavi

Özellikle ev dekorasyonunda, bulunduğu ortama huzur ve sakinlik hissi veren mavi renginin griyle harmanlaşmış ve “neutral blue” yani “nötr mavi” olarak isimlendirilen hali, tasarım trendlerinde göze çarpıyor.

Yaşayan Objeler

İsveçlilerin hayatı “Lagom” felsefesine göre yaşadıkları söylenir. Bu sözcüğün tam bir sözlük karşılığını bulmak oldukça güçtür fakat felsefesini şu şekilde anlatabiliriz: “Çok fazla olmayan, az da olmayan, tam kararında.” İşte, İsveçlilerin bu sade yaşamından ilham alınarak ortaya çıkarılan tasarım trendinin merkezinde yeşil rengi ve canlı bitkiler bulunuyor. Evin belirli köşelerine serpiştirilen ve içinde yaşayan bitkilerin yer aldığı objeler, bu trendin yansıması olarak tasarımdaki yerini alıyor. Bitkiler ile tasarlanan ürünler, iç mekanlarda doğa ile bütünleşen bir atmosfer yaratıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu