3. Urla Enginar Festivali 28 Nisan’da Başlıyor

3. Uluslararası Urla Enginar Festivali 28 – 29 – 30 Nisan 2017 tarihlerinde sakız enginarın kalbi Urla’da yapılacak.

Peki sakız enginar nedir? Sanat Atölyeleri Koordinatörü Mehtap Süner Susuzlu, sakız enginarı şöyle anlatıyor: “Ulusların kaderi kendi besinlerini seçişlerine göre çizilirmiş… Bu olağanüstü coğrafyanın ve bizlerin seçtiği sakız enginarımız bir sebze olarak bilinmesine rağmen, aslında henüz açmamış bir çiçek tomurcuğudur.

Urla Yarımadası’na özgü erkenci, yaprakları düz ve fazla sıkı olmayan sakız enginarımız mor çiçekleri olan çok yıllık bir bitkidir. Sağlığımıza kattığı sayısız değer ile Yunan Tanrısı Zeus’un aşık olduğu kadın “Cynara” dan ismini alan Enginar bu yıl da sizi yapraklarının arasında sakladığı kalbi ile Urla’ya davet ediyor.

18. yüzyılda ünlü gastronomlardan Jean Anthelme Brillat Savarin’in dediği gibi, ‘Yeni bir yıldızı keşfetmektense, yeni bir yemeğin keşfi daha yararlı’ sözüne inananlardansanız, bizimle ve sakız enginarımız ile yeni keşiflere var mısınız?”

Urla Enginar Festivali

Uluslararası Urla Enginar Festivali, 28-30 Nisan 2017 tarihleri arasında Urla’da, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi (IEU), Reseau Delice” Dünya Gurme Şehirler Birliği” tarafından üçüncü kez düzenlenmektedir.

Festival programı ilerleyen günlerde açıklanacak.

Yer: Urla, İzmir

Tarih: 28-30 Nisan 2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu