4 Temel Dekorasyon Hatası

Çoğu evde rastlanan temel dekorasyon hatalarının farkına varılarak, ev dekorasyonlarında daha estetik bir görünüm yakalanabilir.

Tüm trendleri takip ediyor ve dekorasyon fikirlerinden haberdar oluyorsunuz, fakat sizin eviniz o fotoğraflardaki gibi görünmüyor. Bunun sebebi yanlış uygulamalarınız olabilir.

Gördüğünüz her aksesuarı ve mobilyayı almaktan vazgeçin. Tüm fikirleri uygulayamazsınız. Evinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

Dekorasyon Hataları

Takım Halinde Mobilya Almak

Koltuk Takımı

Genellikle mobilyalar alınırken uyum sağlamak amacıyla takım halinde alınır. Tüm mobilyaların aynı görüntüde olması dekorasyonda sıkıcı bir görünüme sebep olabilir. Dekorasyon farklı renkler, farklı dokular, farklı döneme ait mobilyalar veya antika bir parça ile çeşitlendirilebilir. Eklektik stil olarak adlandırılan bu tarz, takım mobilyaların yarattığı sıkıcı ve kasvetli görüntüyü yıkarak dekorasyonu  hareketlendirebilir.

Renkten Kaçmak

Koltuk Kılıfı Değiştirme

Dekorasyonlarda renk kullanımından kaçınmak ve sıradan renkler kullanmak da sık yapılan hatalardandır.  Renk kullanımdan kaçınmak yerine, evlere canlı renklerle hareket getirilebilir  ve küçük detaylar yardımı ile renkler çeşitlendirilebilir. Örneğin, dekorasyonu tamamlayan aksesuarlar ve yastıklar çeşitli renklerden seçilebilir. Böylece dekorasyon canlı ve modern bir görünüm kazanacaktır.

Tek Bir Aydınlatma Elemanına Yüklenmek

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalıdır

Aydınlatma seçimini tek bir avizeden yana kullanmak da çoğu zaman yapılan hatalardandır. Tek başına büyük bir aydınlatma, evin ihtiyacını çözemeyeceği gibi,  dikkati sadece belirli bir noktaya yönelterek algının dağılmasına sebep olabilir. Ortamda abajur ve lambaderlerle farklı ışık kaynakları yaratılarak, bu hata engellenebilir.

Tabloları Çok Yukarıya ya da Çok Aşağıya Asmak

Dekorasyonda Tablolar

Tabloları çok yukarıya ya da çok aşağıya asmak da dekorasyonda sık yapılan hatalardandır.  Tablolar  ortalama boya sahip bir insanın göz hizası hesaplanarak asılmalıdır. Göz hizasının aşağısında ya da yukarısında asılan tablolar, bir şey eksik kalmış ya da olmamış hissi yaratan bir görüntüye neden olabilir.

Dekorasyonda Doğru ve Yanlışlar

Evinizin dekorasyonunda renk, aksesuar, mobilya ve eşya kadar bunları nasıl kullandığınız da önemlidir. Evinizde doğru bir dekorasyon için neler yapıp, neler yapmamalısınız?

Ev dekorasyonunda neler yapmalısınız?

Evinizdeki şekilsiz köşeleri orantılı bir şekilde oyabilirsiniz. Formunu değiştirdiğiniz köşeyi eğer yeriniz de müsait ise, dolapla doldurabilirsiniz. Böylece şekilsiz köşe dolabın içinde kalacaktır. Farklı bir alternatif olarak; biçimsiz köşelerinize ya da kirişlerinize raf monte ettirerek kullanılabilir bir hale getirebilirsiniz.

Geniş bir duvarınız varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa, duvarlarınızı farklı objelerle örtebilirsiniz. Duvarınıza asacağınız büyük tablolar, duvar halıları, büyük duvar panoları ya da soyut imajlar aynı zamanda duvarınıza hareket kazandırır.

Odanız dar ise, odak noktasını odanızın en kısa duvarına toplamanızı öneririz. Duvarınıza astığınız dekoratif tabaklarla ilgiyi kısa duvara çekebilirsiniz.

Ev yaşantınızı kaliteleştirin

Eviniz müsait ise, kafanızı dinleyebileceğiniz, huzurla kitap okuyabileceğiniz bir meditasyon köşesi oluşturabilirsiniz. Meditasyon köşenizin duvarlarını dingil bir renge boyayabilirsiniz. Köşenizde bir pufa veya rahat bir koltuğa yer verebilirsiniz. Işık olarak da; kitap okuyabileceğiniz yumuşak bir ışık seçebilirsiniz.

Evinizin dekorunda aile fotoğraflarınıza yer verin. Konsolun, sehpanın üzerini, duvarlarınızı içi ailenizin fotoğrafları ile dolu olan çerçeveler ile süsleyin. Sevdiklerinizi görmek sizi mutlu edeceği gibi, ev dekorunuza da katkı sağlayacaktır.

Ev dekorasyonunda neler yapmamalısınız?

Pencereleriniz yüksek ve genişse, perde seçiminizi düz ve sade desenlerden yana kullanmayın. Pencerelerinizin yüksekliğini minimalize etmek için tercihinizi katmalı, bol drapeli perdelerden yana kullanabilirsiniz. Perde alırken, perde boyunun pencere genişliğinizin 2 x 3 katı olmasına özen göstermelisiniz.

Evinizin zemini eğimli, tavan bitimleriniz yamuk ise, bunun moralinizi bozmasına izin vermeyin. Duvar ve zemin açılarınızı geniş süpürgelik ya da kartonpiyerlerle gizleyebilirsiniz. Zeminin, duvarın eğimli, tavanın yamuk kısımlarını ana renklerinden bir – iki ton koyuya boyayabilirsiniz.

Koridorunuz uzun ve darsa, koridorunuzda sıkışıklığı vurgulayacak, objeler kullanmaktan kaçının. Çerçevelerin oluşturduğu yansıma koridorları olduğundan daha aydınlık gösterir. Fotoğraflarınızı geometrik şekiller oluşturarak duvara asabilirsiniz.

Evinizi dekore ederken düzeni elde bırakmayın

Evinizi rahat bir ortam haline getirmek isterken, dağılmamasına özen gösterin. Doğru dekore edilmiş bir evde her şey düzen ve uyum içindedir. Eğer eviniz müsaitse bir depolama odası oluşturabilirsiniz. Evinizde depolama için ayıracak bir odanız yoksa, herhangi bir odanızın bir bölümüne kapaklı dolaplar yerleştirip ya da raf monte ederek depo olarak kullanabilirsiniz. Eğer eviniz müsait değilse, kullanmadığınız eşyaları ayırıp gerekli yerlere vererek değerlendirebilirsiniz.

Evinizi küçük lüks eşyalarla şımartın. Ara sıra koltuğunuzu süsleyecek peluş bir yastık, evinize hoş bir koku verecek aromatik mumlar, saten ya da ipek nevresim takımları evinize zengin bir görünüm kazandıracaktır.

En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

Gereksiz mobilya ve aksesuarlardan uzak durun

Dekorasyonda yapılan hataların başında evi mobilya ve aksesuarlarla doldurmak gelir. Gördüğünüz her mobilya ve aksesuarı almak zorunda değilsiniz. Birbirinden alakasız ve gereksiz mobilya ve aksesuarlar evinizi sıkıcı göstermekten başka bir işe yaramaz.

Doğal ışığı önemseyin

Gündüzleri pencereden giren gün ışığının yerini hiçbir ışık kaynağı tutamaz. Öncelikle bunu aklınızda bulundurun. Dekorasyonun en önemli özelliklerinden olan aydınlatmaya bu fikir doğrultusunda karar verin.

Hantal ve yanlış konumlandırılmış perdelerden uzak durun. Gün ışığı evi ferah gösterecektir. Bırakın güneş içeri girsin. Evinize ferahlık ve derinlik kazandırmak istiyorsanız, perdelerinizi yüksek seviyeden asmalısınız.

Önce duvar rengi, sonra mobilya

Evin büyüklüğü ve ferahlığını belirleyen en önemli öğe duvarların rengidir.  Duvarları, mobilyalara göre belirlemek doğru bir seçim olmayacaktır. Önceliği duvarların rengine vermelisiniz. Duvar renklerini belirledikten sonra buna uygun olarak mobilyalarınızı seçebilirsiniz.

Eğer yeni mobilya almayacaksanız, bu durumda işiniz daha kolay olacak. Hali hazırda mobilyalarınıza göre en uygun duvar rengini seçmelisiniz.

Her duvar mobilyalarla kapatılmamalı

Mobilyalarınızı satın almadan önce evin boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız. Böylece mobilyalarınızın yerine daha kolay karar verebilirsiniz.

Tüm duvarları mobilyalarla kapatmanız evi olduğundan daha küçük gösterir. Böyle bir durumda ortada gereksiz büyük bir boş alan oluşur.

Kendinize karşılıklı koltukların olduğu bir oturma alanı ve televizyon izleme köşesi oluşturabilirsiniz. Neye ihtiyacınız olduğuna karar verin ve buna göre yerleşim yapın.

Odak noktası belirleyin

Evinizde bulunan ayırt edici bir alanı (cumba, şömine gibi) odak noktası olarak düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir tabloyu ya da aile fotoğraflarınızın bulunduğu duvarı odak noktası yapabilirsiniz.

Dekorasyonda odak noktası belirlemek eşyaların yerleşimi ve seçimi için de önem taşır. Eğer eviniz küçükse birden çok odak noktası belirlememelisiniz.

Ev dekorasyonu konusunda sıklıkla yapılan küçük dekorasyon hatalarına dikkat edilerek evlerde daha modern ve zevkli mekanlar yaratılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu