4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi’nde Yeni Trendler Konuşulacak

Yeşil çatılar konusunda yeni trendler ve teknolojiler, nisan ayında düzenlenecek 4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi kapsamında dünyaca ünlü isimlerle İstanbul’da masaya yatırılacak.

4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi

Geçmişi Babil’in Asma Bahçelerine kadar uzanan yeşil çatılar, hızla gelişen sistemler sayesinde günümüz mimarisinin gözde uygulamaları arasına girmiş durumda. Çatı ve teraslarda bitki ve ağaç türlerinin yetiştirilmesini sağlayan bu sistemler, şehirlerde betonlaşmanın yarattığı gri etkisini yeşile çeviriyor. Avrupa’da özellikle de Almanya’da çok yaygın olan yeşil çatılar; eko sistemi korurken, şehirlerin havasını temizliyor. Türkiye’de de yeni trend yeşil çatılar.

4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi, Uluslararası Yeşil Çatı Derneği’nin (IGRA) ev sahipliğinde, ilk kez İstanbul’da düzenleniyor. “Doğayı Çatınızda Keşfedin” sloganı ile 20-21 Nisan 2015 tarihlerinde Raffles İstanbul Zorlu Center’da gerçekleşecek.

4. Uluslararası Yeşil Çatı Kongresi, dünya çapında üne sahip mimar, tasarımcı ve yeşil çatılar konusunda uzman isimleri ağırlayacak. Güncel gelişme ve teknolojilerin yanı sıra yeşil çatıların modern mimarlık konseptleri ve şehir planlama çözümleri ile ilişkisi tartışılacak. Gelecekteki teknolojilerin neler olacağı da yine kongrede ortaya konulacak.

Katılımcılardan bazıları:

  • Ekolojik Mimari ve Şehir Planlaması – Dr. Ken Yeang / T.R. Hamzah &Yeang, Malezya
  • Kentsel Deniz Manzaraları-Kentsel Planlama Yağmur Suları – Prof. Herbert Dreiseitl / Ramboll Yaşanabilir Şehirler Laboratuarı Direktörü, Almanya
  • Dev Ölçekleri İnsanileştirmek – Jaron Lubin / Safdie Mimarlık Başkanı, ABD
  • Dikey Orman-Biyo Çeşitlilik Entegrasyonu – Laura Gatti, Laura Gatti Stüdyo Kurucusu, İtalya
  • Kentte Yeni Bir Mahalle – Emre Arolat / Emre Arolat Architects Kurucusu
  • Güvenilir Yeşil Çatıların İnşası İçin On Adım – Roland Appl / IGRA Uluslararası Yeşil Çatı Derneği Başkanı, Almanya

Yeşil çatı teknolojisindeki Türkiye ve dünyadan başarılı çözümler ile uygulamaları gözler önüne serecek olan kongre, gelecekteki teknolojilerin neler olacağına da odaklanacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu