Abajur Modelleri

Abajur modelleri mi arıyorsunuz? Abajurlar sadece ışıklandırma ünitesi olarak değil. Şık görünümleri ile de ev dekorasyonuna farklılık katan bir aksesuar. Abajur gövdesi ve abajur başlığının mükemmel uyumunu yakalayın. Böylece evinizin dekorasyonunu değiştirin.

Doğru ışıklandırma rahat yaşam için çok önemlidir. Abajurlar sadece birer ışık kaynağı değil, aynı zamanda bulundukları mekanları formları, renkleri ve materyalleri ile değiştiren dekoratif objelerdir.

Abajur Nasıl Seçilir?

Etkileyici bir abajurun olmazsa olmazı gövdesidir. Bit pazarında ve antika dükkanlarında çok farklı abajur gövdeleri bulabilirsiniz. Abajur gövdesinin formuna ve materyalin kalitesine dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Çalışmayan bir abajur gövdesini rahatlıkla yeniden kablolayarak çalışır hale getirebilirsiniz.

Zevkinize göre bir abajur gövdesi bulun. Ardından ona uygun üst arayın. Bu birliktelik tüm mekanda uyum yaratabilecek. Abajur gövdeleri ve abajur başlıkları üç bakımdan uyumlu olmalıdır: stil, form ve ebat. Dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Gövde ne kadar formal ise, abajur başlığı da malzeme olarak o kadar zengin olmalıdır. Satın almadan önce mutlaka abajur başlığını ışığa tutun, çünkü bazı materyaller ışıkta bambaşka görünür.

Abajur başlığınızın formuna karar verirken, gövdeyi baz almanız gerekir. Yuvarlak hatlı gövdeler için yuvarlak hatlı abajur başlıkları uygundur. Kare veya köşeli gövdelere ise en iyi panelli abajur başlıkları uyum sağlar.

Abajur Seçimi

Abajurlar genellikle şekilleri itibariyle belirli bir dönemi çağrıştırır. Davul şeklindeki geometrik bir abajur, yüzyılın ortalarındaki modernizmi, altıgen bir abajur ise yirminci yüzyılın başlarını çağrıştırır. Abajurun malzemesi bu özellikleri daha da ortaya çıkartabilir. Örneğin, alüminyum ve sarı ahşap ellilerde popüler olan materyallerdi.

Abajurlarda da, klasik modeller daima kalıcıdır. Her abajur şapkasının stili farklı varyasyonlarda bulunuyor. Yani daha uzun, daha geniş, daha eğimli gibi. Sade kağıt ve kumaştan modeller çok yönlü olarak kullanışlıdır ancak sıkıcı olmamaları gerekir. Kumaş genellikle esnek olduğu için iskeletin kıvrımlarını sarıyor. Kağıt ise belirli bir sertliğe sahip olduğu için iskeletin dikey çubuklarını kullanamaz, ancak üst ve alt yüzüklerle şeklini korur.

Hazır abajurlar kolaylıkla bulunabilir ama en güzel abajurlar, farklı parçaların biraraya getirilmesiyle oluşur. Önce bir kaide ile başlayın. Bu bir vazo, heykel ya da lambader olabiliyor. Bir abajura dönüştürebilmek için en üstünden altına kadar özen gösterin. Tam ortasından kordon geçebilecek olmasına özen gösterin. Tabana bağlı bir boru, duy ve prizi sabitler. Elektrik aksamını ve kendi seçtiğiniz abajur şapkasının lambadere montajını hallettikten sonra, kendi tasarımınız olan abajurunuzun evinize kattığı farklı havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Abajur Süsleme

Sıradan görünümlü abajurlarınızı süsleyin. Eskiyen abajurunuzun görünümünü değiştirin.

Yeni abajur almak yerine, evdeki malzemelerle farklı konseptte abajur hazırlayabilirsiniz. Evinizde kullanmadığınız kumaşları bir araya getirin ve yapmak istediğiniz abajur için uygun kumaşı seçin. F Seçtiğiniz kumaşla abajurunuzu kaplayın ve kenarlarını silikon yapıştırıcısı ile yapıştırın. Üzerine Renkli ve parlak aksesuarlar yerleştirebilirsiniz. Alternatif olarak, abajurunuzun yüzeyi değiştirmeden, sadece düğmeler yardımıyla farklı hale getirebilirsiniz. Çeşitli boyut ve renklerdeki düğmeler, abajurunuzun ışık açık olduğunda, farklı renklerde ve desenlerde ışık saçtığını göreceksiniz. Abajur tasarımı için kullanacağınız aksesuarları düğmelerle sınırlı tutmayın. Büyük ve geniş pet şişeleri, abajurunuzun iskeletine oturtarak hazırlayacağınız abajurlar, sevdiklerinize verebileceğiniz şık hediyeler haline gelebilir.

Abajurunuzu süslemek için, bol miktarda renkli boyama kalemlerinden yardım alın. Aldığınız renkli kalemlerin aynı boylarda olmalarına dikkat edin. Renkli kalemlerinizi, abajurunuzun altında kalan uzun çubuk görünümlü kısmına, bir yapıştırıcı yardımıyla tek tek yapıştırın. Abajurunuz ışık verdiğinde, renkli kalemlerin farklı yansımalar yarattığını göreceksiniz.

Böylelikle sıradan abajurlarınızı kolaylıkla renklendirin. Kendi zevklerinizi ve yaratıcılığınızı kullanarak, ev dekorasyonunuzu güzelleştirin.

Birbirinden Güzel Abajur Modelleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu