Abajur Seçimi

Abajurlar sadece ışıklandırma ünitesi olarak değil, şık görünümleri ile de ev dekorasyonuna farklılık katan aksesuarlardır.

 Abajurlar genellikle şekilleri itibariyle belirli bir dönemi çağrıştırır. Davul şeklindeki geometrik bir abajur, yüzyılın ortalarındaki modernizmi, altıgen bir abajur ise yirminci yüzyılın başlarını çağrıştırır. Abajurun malzemesi bu özellikleri daha da ortaya çıkartabilir. Örneğin, alüminyum ve sarı ahşap ellilerde popüler olan materyallerdi.

Abajurlarda da, klasik modeller daima kalıcıdır. Her abajur şapkasının stili farklı varyasyonlarda bulunur: daha uzun, daha geniş, daha eğimli gibi. Sade kağıt ve kumaştan modeller çok yönlü olarak kullanışlıdır ancak sıkıcı olmamaları gerekir. Kumaş genellikle esnek olduğu için iskeletin kıvrımlarını sarabilir. Kağıt ise belirli bir sertliğe sahip olduğu için iskeletin dikey çubuklarını kullanamaz, ancak üst ve alt yüzüklerle şeklini korur.

Hazır abajurlar kolaylıkla bulunabilir ama en güzel abajurlar, farklı parçaların biraraya getirilmesiyle oluşur. Önce bir kaide ile başlayın. Bu bir vazo, heykel ya da lambader olabilir. Bir abajura dönüştürebilmek için en üstünden altına kadar, tam ortasından kordon geçebilecek olmasına özen gösterin. Tabana bağlı bir boru, duy ve prizi sabitler. Elektrik aksamını ve kendi seçtiğiniz abajur şapkasının lambadere montajını hallettikten sonra, kendi tasarımınız olan abajurunuzun evinize kattığı farklı havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu