Açık Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Açık mutfak ya da Amerikan mutfak olarak adlandırılan ve oturma odası ya da salonla birleştirilen mutfakların dekorasyonu, ev dekorasyonunda önemli bir yer taşıyor. Doğru dizayn ve aydınlatmalarla, mükemmel bir açık mutfağa kavuşabilirsiniz.

Açık mutfak tasarımı nedir?

Eğer küçük bir dairede yaşıyorsanız ve mutfağınız oturma odanızın bir parçasıysa, mutfağı duvara dayalı olarak ayarlamanız, mutfağın oturma odası üzerindeki etkisini azaltacaktır. Bununla birlikte çok fazla işe yarayan bir alternatif olarak da, mutfağı ince bir yarımada şekline bir ucundan duvara dayalı olarak ayarlayabilirsiniz.Bu teknik, depolamayı odanın diğer kısmından daha gizli tutar ve ayrıca alçak dolap köşeleri gibi zor ve sert köşeleri daha kullanışlı hale getirebilir.

Açık mutfaklar, birleştirildiği bölüm ile uyumlu bir dekorasyona sahip olacak şekilde düzenlenebildiği gibi, mutfaklar için tamamen farklı dekorasyon seçenekleri de tercih edilebiliyor.

Aydınlatma alternatifleri

Açık alan aydınlatmaları, pratik bakış açısı için oldukça önemlidir.Mutfak işleri için işlevsel olması gerektiği gibi, aynı zamanda kurulduğu ortamın atmosferi için de önemlidir.Yemek odasında oluşturmak istediğiniz atmosferle, yemek yaparken ihtiyaç duyacağınız ışık farklı olabilir. Bu yüzden bağımsız ışık dolaşımını değerlendirin. Mesela, genellikle daha parlak olarak düşünülen mutfak ışığına zıt olarak, yemek odasında daha loş ışık olabilir.

Açık Mutfak Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

  1. Açık mutfağın duvarları için birleştirildiği bölüm ile aynı boya kullanılabileceği gibi, dekorasyonda farklılık yaratmak için başka renklere de yer verebilirsiniz. Canlı renkler seçmeniz mutfağı ön plana çıkaracağı gibi, aynı rengi kullanmanız, bütünlük sağlar.
  2. Oturma odası ya da salonda kullanılan mobilyaların, açık mutfak ile uyumlu olması önemlidir. Modern ve canlı görünüme sahip olan Amerikan mutfakların birleştirildiği bölümde, sade mobilyalar kullanmak bütünlüğü bozar.
  3. Amerikan mutfak ile birleştirildiği bölümün birbirinden ayrılmasını sağlamak için aydınlatma seçeneklerine dikkat etmek önemlidir. Tüm alanı aydınlatacak ışık kullanmak yerine, her iki bölümde de farklı aydınlatma armatürleri kullanmak gereklidir. Aydınlatma armatürü seçerken, uyumlu modeller kullanabileceğiniz gibi, bağımsız modeller de tercih edebilirsiniz.
  4. Dekorasyona renk katmak için, Amerikan mutfakta ve birleştirilen salon ya da oturma odasında birbirinden farklı tablolar, çiçekler ya da renkli bar sandalyeleri kullanabilirsiniz.

Amerikan mutfağa sahip olan evlerin dekorasyonunda, alternatif seçeneklere yer verilebileceği gibi, uyum yakalamak için açık mutfakla birleştirilen bölümün dekorasyonuna paralel seçimler yapmak gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu