Adım Adım Taşınma Hazırlıkları

Yeni bir eve taşınmak keyifli olduğu kadar zahmetlidir. Ev taşıma süreci hem sizin hem de eşyalarınız için yıpratıcı olabilir. Bu süreci kolaylaştırmak mümkün.

Evden ve taşınırken en çok endişelenilen konuların başında eşyaların zarar görmesi gelir. Bunun yanı sıra taşınma sırasında muhakkak unutulan bir şeyler olur. Zaten yıpratıcı olan süreç iyice zorlayıcı bir hal alır.

Oysa planlı davranarak bu süreci kolaylaştırmak ve her şey dört dörtlük yapmak mümkün. Taşınma öncesinde başlayıp taşınma gününe kadar dikkat etmeniz gerekenleri derledik.

Taşınmadan 1 Ay Önce

Taşınma gününüz çok önceden belli olur. Bu da hazırlık için önünüzde zaman olduğu anlamına gelir. Taşınma gününden bir ay önce kablolu ve dijital TV yayınlarınızı, telefon hattınızı ve diğer aboneliklerinizi yeni evinize taşımak için başvurun. Belediyeye giderek vergi borcunuz olup olmadığını öğrenin, varsa ödeyin.

Yeni eviniz önceki evinize uzak olabilir. Bu durumda devam ettiğiniz spor salonu, kulüp gibi yerlerle üyelik durumunuzu görüşmeniz gerekir.

Günlük ihtiyacınız olmayan eşyaları (kitaplar, kışlık ya da yazlık giysiler, biblo ve diğer dekoratif objeler vs.) paketlemeye başlayın.

Taşınacağınızı hem eski evinizin, hem de yeni evinizin apartman yönetimine bildirin. Özellikle taşınacağınız apartmanın yönetimine taşınacağınız günü bildirmeniz önemlidir. Taşınma gününüzü hafta içi olarak belirlediyseniz iş yerinizden izin isteyin.

Ev Taşıma

Taşınmadan 2 Hafta Önce

Güvenilir ve iyi bir evden eve nakliyat şirketiyle anlaşın, taşınma koşullarını detaylarıyla görüşün. Bir aksilik çıkmaması için eşyalarınız hakkında detaylı bilgi verin.

Abone olduğunuz dergilere, fatura gönderen banka ve diğer kurumlara adres değişikliğini bildirin. Duvara monte raf üniteleri ve dolapları sökmeye ve paketlemeye başlayın.

Taşınmadan 1 Hafta Önce

Apartman ödemelerinizi yapın. Bir hafta süresince kullanacağınız eşyaları paketleyip kalanları bir kenara ayırın. Eşyaları kolilere türlerine göre yerleştirin. Kolilerin üzerine içlerinde hem ne olduğunu hem de hangi odaya konulacağını yazın.  Kırılacak eşyaların olduğu kolileri belirgin bir şekilde etiketlemeyi unutmayın.

Küçük ev aletleri ve temizlik aletlerini paketleyin. Yeni evinizdeki elektrik, su, telefon ve TV aboneliklerinizi açtırın ya da eski ev sahibinden devralın.

Taşınma Hazırlığı

Taşınmadan 1 Gün Önce

Son gecenizde ve yeni evinizdeki ilk sabahınızda kullanacağınız eşyalarınız haricindeki her şeyi paketleyin. Geride hiçbir şey bırakmadığınıza emin olmak için he yeri kontrol edin.

Taşınma Günü

Tüm paketleri nakliye aracına konmasını istediğiniz sıraya göre dizin. Kırılacak eşyaların bulunduğu kolileri ayrı bir yere koyun. Koliler çıktıktan sonra tüm odalara tek tek bakarak son kontrolleri yapın.

Eşyalar araca taşınırken su vanasını ve elektrik sigortasını kapatın. Anahtarlarınızı apartman veya site görevlisine teslim edin.

Bu adımları sırasıyla uygulayarak taşınma işlemini hasarsız şekilde atlatabilir, yeni yaşamınıza keyifle başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu