Ağaç Alfabesi

Katie Holten New York ağaçlarından aldığı ilhamla tasarladığı ağaç illüstrasyonlarıyla New York City Tree Alphabet – Ağaç Alfabesi geliştirdi.

Katie Holten’in tasarladığı alfabeyle New York şehrinin çeşitli yerlerine dikilecek ağaçlarla gizli mesajlar verilecek.

Günümüzde bildiğimiz alfabelerin dışında pek çok sıra dışı alfabe tasarlanıyor. Bunların arasında rock alfabesi, marka alfabesi, LGBTQ alfabesi, moda alfabesi gibi çalışmalar yer alıyor. Bu tasarımlarda harfler belli temalara göre düşünülüyorlar. Bu çalışmalar arasında Piet Mondrian stilinde font tasarımları oldukça başarılı olan tasarımlar olarak sayılabilir. Katie Holten’ın New York şehrinin ağaçlarından ilham aldığı illüstrasyonlar da başarılı çalışmalar arasında ilk sıralarda.

Ağaç Alfabesi

Ağaç Alfabesi ile Her Ağaç Bir Harfe Dönüşüyor

Katie Holten, New York City Tree Alphabet’i (New York Ağaç Alfabesi) tasarlarken İngiliz alfabesindeki her harfe New Yorka’ta bulunan farklı ağaçların illüstrasyonlarını belirlemiş. Ağaç türünün baş harfini alfabedeki harfe denk gelecek şekilde düşünmüş. Örneğin “B” harfi “birch” (huş ağacı) ile, “w” harfi ise “willow” (söğüt ağacı) ile temsil ediliyor.

New York City Urban Field Station’ın sanatçı rezidansı programına katılan Katie Holten’dan “sanat, kentsel ekoloji, sürdürülebilirlik, doğa ve tasarımın kesişimi” üzerine keşif yapması istenmiş. Ağaç alfabesi bu keşiflerin sonucu olarak ortaya çıkmış. Bu alfabeyi kullanarak gizli mesajlar yazmak isteyen herkes alfabeyi ücretsiz olarak indirip kullanabilir.

Ağaç Alfabesi

Diğer yandan New York City Parklar ve Rekreasyon yetkilleri, bu alfabeyle yazılmış mesajları nisan ayında parklara ve diğer kamusal alanlara ağaçlar dikerek iletmiş oldu. Bu mesajlar için New York sakinlerinden proje için oluşturulan internet sitesi vasıtasıyla mesajlar toplandı. Çoğunlukla “barış”, “hayal et”, “umut et” gibi mesajların ekilmesi önerildi. Ayrıca şiirler, aşk mektupları ve kısa hikayeler gönderenler de var.

Siz de ağaç fontuyla bir kelimenin nasıl göründüğünü merak ediyorsanız projenin sitesinden uygulamayı kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu