Agave Şurubu Nedir?

Agave şurubu şekerden kaçınmak isteyenler için bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Agave şurubu şeker alternatifi olarak kullanılabilir mi?

Agave şurubu gerçekten diyabet dostu bir ürün müdür, yoksa onun da tehlikeleri var mı?

Agave şurubu

Agave Nedir?

Agave bitkisi güney ABD, Latin Amerika ve Güney Amerika’ya özgüdür. Agave Batı’da yeni bir fenomen olmasına rağmen, Meksika’da yüzlerce ve belki de binlerce yıldır kullanılmaktadır. Geleneksel olarak, agave tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılıyordu. Birçok bitki gibi, agave bitkisinin de yararları vardır. Bununla birlikte işlenmiş agave de yapay bir tatlandırıcı gibi zararlı olabilir.

Agave Nektarı olarak da adlandırılan Agave Şurubu,% 92’ye kadar fruktoz içerebilen bir şuruptur. Agave bitkisinden üretilir. Bir zamanlar sağlıklı bir tatlandırıcı ve normal şekere iyi bir alternatif olarak düşünülmüştü. Bununla birlikte son çalışmalar, sağlığa normal şekerden çok daha zararlı olduğunu göstermiştir. Bunun temel nedeni, çok yüksek oranda fruktoz içermesidir. Agave bitkisinin birçok çeşidi vardır, en iyi bilinen ve en saf olanı Blue Agave’dir.

Agave Nerelerde Kullanılır?

Çoğunlukla fruktoz olduğu için şekerin kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Isı altında bozulmaz. Diyabetliler için önerilmez. Diyabetliler doktoruna danışmadan kesinlikle kullanmamalı.

Agavenin Riskleri

Şeker gibi dişlere zararlıdır ve kalori içerir. Şeker hastaları için uygun değildir. Bununla birlikte, daha büyük endişe verici olan, şurubun fruktoz içeriğidir. Kaynağa bağlı fruktoz orano % 55 ile % 92 arasında değişebilir. Fruktoz karaciğer tarafından metabolize edilir. Büyük miktarlarda rafine fruktoz bu organı zorlar ve metabolik sendrom da dahil olmak üzere birçok soruna sebep açabilir.

Üst sınır belirlenmemiş olmasına rağmen, fruktoz tüketimini günde 25 gr ile sınırlamak mantıklı olacaktır. Agave şurubu örneğinde bu, günde 6 küçük çay kaşığından fazla olamaz.

Agave bitkisi

Agave Şurubu Baldan Daha İyi midir?

Agave nektarı koyu amber rengindedir, fakat baldan daha nötr bir tadı vardır. Tatlandırıcının bir çorba kaşığı, aynı miktarda toz şeker ve balda sırasıyla yaklaşık 45 ve 60’a kıyasla yaklaşık 60 kaloriye sahiptir. Şekerden 1 kat daha tatlıdır, bundan dolayı daha az kullanılmalıdır.

Agave Şurubu Şekerden Daha mı İyidir?

Teorik olarak, fruktoz oranı yüksek ve glisemik indeksi düşük, rafine şekerden daha iyi bir seçenek haline getiriyor. Amerikan Diyabet Derneği, normal sofra şekeri, kahverengi şeker, bal, akçaağaç şurubu ve diğer tüm şekerler ile birlikte agaveyi de tatlandırıcılar arasında listeler, dolayısıyla diabetliler için uygun değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu