Ahşap Kapılar Nasıl Boyanır?

Ahşap kapılarınızın eskidiğini düşünüyor ve yenilemek istiyorsanız ihtiyacınız olan tek şey biraz boya. Ahşap kapılarınızı boyatarak yenileyebilirsiniz.

Fakat ahşap kapınızı boyarken dikkat etmeniz gereken birkaç detay var. Aksi taktirde istediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

Ahşap kapı

 

Ahşap kapı nasıl boyanır?

 • Ahşap kapılarınızı boyarken yağlı boya, koruyucu vernik ve ahşap koruyucu boyalar kullanabilirsiniz.
 • Eğer Amerikan kapılarınızı boyayacaksanız Amerikan panel kapılar için üretilmiş su bazlı boyalar kullanmalısınız.
 • Kapınızı eski boyasıyla aynı cinste bir boya ile boyamanız işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Eğer kapınızın rengini değiştirmek istiyorsanız kapınızda bulunan boyayı zımparalamanız gerekir.
 • Eğer kapınız vernikliyse, boya işleminden önce kapıyı ince bir zımpara yardımıyla zımparalamanız gerekir. Aksi taktirde boya tutmayacaktır.
 • Kullanacağınız boya ne çeşit olursa olsun en az iki kat boya yapmalısınız.
 • Yağlı boya kullanıyorsanız ilk katı attıktan sonra bir gün bekleyip ikinci katı boyamalısınız.
 • Boyama işlemi sırasında rulo ve kıl dökmeyen fırçalar seçmelisiniz.
 • Daha önceden hiç boya yapılmamış ahşap kapılar için astar çekilmesi gerekir.
 • Atacağınız boya ile astarın cinsinin aynı olmasına dikkat ediniz. Su bazlı boyalara su bazlı astar, yağlı boyalar ise sentetik astar kullanılmalıdır.
 • Astarsız kapılar da boyanabilir. Fakat bu sefer daha çok boya çekeceği için iki kat boyadan daha çok boya kullanılmalıdır.

Ahşap kapılarınızı boyarken bu yöntemlere dikkat ederek istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

37 Yorum

  1. Merhaba Efe Bey,

   Öncelikle kapıları zarar vermeyecek şekilde zımparalayıp eski verniği sökmelisiniz. Ardından kuru bezle kapıyı silin. Kurumasını bekleyin. Sonra meşe için uygun boya ile boyayın. İyice kuruduktan sonra son olarak bir kat vernik sürün. Uygun malzemeleri nalburdan alabilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

 1. Değerli editör kapınızda vernik varsa önce zımparayla temizlenmeli çünkü boya tutmaz diyorsun iyi de Eski vernik zımpara yapılmalı bezle silinerek yeniden vernik sürün kuruduktan sonra boya işlemine geçin diyorsun.Boyamadan önce vernik atılacaksa boya nasıl tutacak. Vernik gerek duyulacaksa boya işleri biterek kuruduktan sonra parlaklık için atılmıyormu tabi lekelerin silinmesindede boyayı korur.Allah razı olsun değerli insan.

  1. Merhaba Kerim Bey,

   Haklısınız, dikkatimizden kaçmış sıralamayı karıştırmışız. Uyarınız için teşekkür ederiz. Yorumu bu doğrultuda güncelliyoruz. İyi günler dileriz.

 2. Suntalan yağlı boya kapıyı su bazlı boyayla boyayabilirmiyim oda kapıları bunlar eski kapılar teşekkürler

  1. Merhaba Berrin Hanım,

   Kapılara yeni boyayla boyamadan önce düzgünce zımparalarsanız su bazlı boya ile boyayabilirsiniz. Fakat zımparalama işlemine dikkat etmelisiniz.

 3. Merhaba. Evin odalarındaki ahşap kapılar kırık beyaz.açık kahverengi,ye boyamak istiyorum hangi boya çeşidini kullanacam .Cevap rica lütfen.

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Yapı marketlerde ya da nalburlarda satılan ahşap için uygun boyalardan almalısınız. Boyama yapmadan önce zımparalama da yapasbilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

 4. Merhaba, ben evdeki ahşap koyu renk kapımın rengini beyaz ile değiştirmek istiyorum. Verniğini iyice zımparaladıktan sonra ne tür bir boya uygulayacağımı bilmiyorum. Sanırım şuanki boyası sentetik boya. Sentetik boya ise zımpara yapıldıktan sonra su bazlı boya tutmaz mı? Zımpara yaptıktan sonra su bazlı akrelik mobilya ahşap boyaları kullanamazmıyım? Ve boya yapıldıktan sonra tekrar vernik yapılması gerekiyor mu? Gerekiyor ise ne tür bir vernik uygulanması gerekir. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Yasin Bey,

   Eğer yeni boya kullanmadan önce zımpalama yapacaksanız ahşap için uygun dilediğiniz boyayı kullanabilirsiniz. Yani su bazlı boya da kullanabilirsiniz. Fakat ahşap için uygun boya olduğundan emin olun ve zımparalamaya özen gösterin. Boyadan sonra vernik yapmayabilirsiniz. Fakat boya daha kalıcı olsun diye verniklemeniz önerilir. Kolaylıklar dileriz.

 5. Iyi günler mobilya ahsap kapilarimi boyamak istiyorum ne yapmam lazim birde tavan lambiride beyaza cevirmem mumkunmu yardimci olabilirmisiniz

  1. Merhaba Öznur Hanım,

   Renk değişimi yapacaksanız muhakkak zımparalamalısınız. İyice ve ahşaba zarar vermeden zımparaladıktan sonra ahşap için uygun boya ile boyayabilirsiniz. Beyaz renk tutabilmesi için birkaç kat boyamanız gerekebilir. Kolaylıklar dileriz.

 6. Merhaba.evdeki koyu renk ahşap Amerikan panel kapımı boyamak istiyorum.birinci kattan sonra ikinci katı boyamak için boyanın kurumasını bekleyecek miyim ne kadar beklemem gerekli,teşekkür ederim

  1. Merhaba Aslı Hanım,

   Birinci kat boyadan sonra kurumasını beklemelisiniz. Bu süre boyadığınız yerin havadar oluşuna göre değişir. Fakat yaklaşık 1-2 saattir. Elinizde kapıya hafifçe dokunun, boya elinize bulaşmıyorsa kapı kurumuş demektir. İkinci kat boya sürebilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

 7. Merhaba
  Ortalama 1 kapı için kaç litre boya almak gerekir yada tüm lapıları boyamak için kaç litre yeterli olur tahminizce 3 kat sürecegimizi farzedersek

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Standart boyutlardaki bir kapı için 0,750 ml boya yeterli olacaktır. Kolaylıklar.

 8. İyi günler. Ahşap 4 tane kapıya sahibim renklerini ekru yapmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim. Yanlışlıkla duvar boyası sürdük ve bu boyayı sökmeden de sağlam bir kapı boyasıyla yapabilir miyiz? Veya ne kadar zımpara atmamız gerekir?

  1. Merhaba Rümeysa Hanım,

   Öncelikle kapılar için uygun ahşap boyası almalısınız.

   Maalesef duvar boyasını çıkarmanız gerekir. Zımparalarken ahşaba zarar vermeyecek şekilde dikkatli hareket edin. Boyanın kapıdan çıktığından emin olana kadar zımparalayın. Fakat yumuşak bir zımpara kullanın ve kapıya kesinlikle zarar vermeyin. Pürüzsüz bir zemin elde ettikten sonra kapıda biriken tozu silin. Ardından boyayabilirsiniz. Boya kuruduktan sonra koruyucu katman olarak cila da sürmenizi öneririz. Kolaylıklar.

 9. Merhaba benim dis kapimin vernigi gunesten dolayi tamamen gitmisti zimpara yapmadan akrilik boya ile boyadim ama cok zor tuttu ve istedigim ton olmadi ne yapmaliyim? Tesekkurler

  1. Merhaba Özge Hanım,

   Kapıyı zımparalayıp tekrar boyamanız, alttaki boya kazınmadıkça yeni renk elde etmek güç oluyor. Kolaylıklar dileriz.

 10. Merhaba kahverengi amerikan panel kapimi beyaza boyamak istiyorum. Astar ve zimpara sart mi.hangi boyayi kullanmaliyim

  1. Merhaba,

   Eğer kapının yüzeyinde hasar yoksa, sadece renk değişimi yapacaksanız zımpara yapmasanız da olur. Fakat koyu bir rengi açık bir renge çevirmek kolay olmaz. Tam kapatıcılığı olan, iyi bir boya kullanmak gerekir. Bunun için de astar kullanmak faydalı olacaktır. Yapı marketlerde bu tip kapılar için uygun boyalar oluyor. Kapatıcılık özellliği iyi olan bir boya ile çift kat boya yapabilirsiniz. Kolaylıklar.

 11. merhaba
  açık meşe vernikli ahşap kapılarımı yine renkli vernikle koyulastırıp venge yapmak istiyorum.koyulaştırma içinde zımpara gereklimi ?bilgi lütfen

  1. Merhaba Belgin Hanım,

   Kapı yüzeyinde herhangi bir sorun yoksa zımparalamasanız da olur. Ama kapatıcılığı olan uygun boya almalısınız. Kolaylıklar.

 12. Merhaba.Evimdeki kapilar oldukca eski ve bezir yagi ile oldukca koyu ve kalin bir sekilde boyanmis.bazilari ise yillar gecmesine ragmen hala yumusak bir dokuya sahip.bundan kurtulup beyaza ve kaygan kolay silinebilen bir kapi istiyorum.ne yspmsm gerekir.tesekkurler.

  1. Merhaba, kapıları öncelikle iyice zımparalamak gerekir. Fakat bu çok uğraştırıcı olur. Zımpara makinesiyle yapabiliyorsanız daha kolay olacaktır. Maalesef koyu boyaları açık renklere çevirmek zor oluyor. Zımpara şart. Ardından istediğiniz renge boyayıp cilalayabilirsiniz. Kolaylıklar.

 13. yaglı boya ıle oda kapılarını bayadım tamamıyle kude bunun uzerıne vernık atmak ıstıyorum sızce guzel olurmu yoksa kotumu

 14. Merhaba,Teak ağacı iç kapılarım var ve rengi koyu kahve rengi beyaza boyamak istiyorum hangi boyaları kullanmam gerekir ve Nasıl bir uygulama yapmam lazım öğrenenbilirmiiym ?

  1. Merhaba,

   Yapı marketlerde malzemeye uygun olarak boyalar bulunuyor. Onlardan almalısınız. Yazıdaki yöntemle boyayabilirsiniz.

 15. İyi akşamlar evimin kapıları üstün körü boyanmış şuan boyaları dokulmekte aynı renge boyayacagim ne yapmam lazım zımpara yapmam lazım mı nasıl bir boya secmem lazım kapılar eski camlı sunta kapı teşekkürler ederim

  1. Merhaba,

   Önce zımpara yapılmalı. Kapının yüzeyi pürüzsüzleştirilmeli. Çok derinlemesine yapılması gerekmez. Kapınız hangi malzemeden ise ona uygun boya kullanmalısınız.

 16. Amerikan kapıların selülozik boya ile boyalıymış ben üstüne sentetik boya sürdüm.Boya kalkma yaparmı,sentetik boya üstüne vernik atabilirmiyim. Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Boyanın kalitesine göre değişir. Muhtemelen atma yapmaz. Bir süre gözlemleyin. Sorun olmuyorsa vernik sürebilirsiniz. Kolay gelsin.

 17. Mrhb vernikli ahşap kapıları, zımparalamadan yağlı boyayla boyayabilirmiyim;ya da yine bu kapıları zımlaralamadan mevcut sarı vernikli renginin üstüne başka renkte bi vernek atabilir miyim

  1. Merhaba,

   Eğer kapıların renklerini değiştirecekseniz kesinlikle zımparalamanızı öneririz. Diğer yandan örneğin beyaz bir kapıyı yine beyaza boyayacaksanız zımparalamadan da yapabilirsiniz. Yine de böyle boya tutması güçleşecektir. Birkaç kat boya geçmeniz gerekir. Bunun için hafifçe de olsa zımparalamakta fayda var. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu