Ahşap kapılarınızı nasıl boyayabilirsiniz?

Evinizdeki küçük boya işlerini ustaya ihtiyaç duymandan, tek başınıza halledebilirsiniz. Ahşap kapılarınızı nasıl boyayabilirsiniz?

Ahşap kapılarınızı ahşap koruyucu ve vernikli ahşap koruyucular ile boyayabilirsiniz. Kapınızın rengini değiştirmek istiyorsanız, boyaya geçmeden önce, ilk iş olarak kapınızı zımparalamalısınız. Zımparalama işlemini gerçekleştirmediğiniz takdirde boya üzerine süreceğiniz vernik tutmayacaktır. 

Kapınız ilk defa boyanacaksa, boyadan önce astar çekmeyi unutmamalısınız. Kapınıza astar atarken, astarın kullandığınız boyanın cinsinden olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer astar kullanmayacaksanız, fazlaca boya katarak astar kıvamını ayarlayabilirsiniz. 

Boyayı hallettikten sonra, fırça ya da rulo seçmelisiniz. Eğer fırça kullanacaksanız, kıl dökmeyen fırçaları tercih etmelisiniz. Kapınızı su bazlı boya ile boyayacaksanız, kısa tüylü ruloları seçmelisiniz. Kapılarınızı boyarken kıvrımlı bölgelerde fırça, düz bölgelerde ise rulo kullanabilirsiniz. 

Boya çeşidiniz ne olursa olsun, mutlaka kapınıza iki kat boya uygulamalısınız. İlk kat boyayı uyguladıktan sonra, iki – üç saat kurumasını bekleyip, ikinci katı sürmelisiniz. 

Kapılarınız Amerikan panel kapı ise, özel panel kapı boyası ya da su bazlı ahşap boyalarını kullanabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu