Ahşap Mobilyalarda Oluşan Çiziklere Nasıl Rötuş Yapılır?

Ahşap mobilyalar yüksek meblağlar ödeyerek evinizi dekore ettiğiniz eşyalardır. Ahşap mobilyanızda küçük kazalar sonucunda çizikler oluşabilir. Bu gibi durumlarda bir takım öneriler ile bu çiziklerden kurtulabilir, mobilyalarınıza ilk gün ki görünümünü kazandırabilirsiniz.

Ahşap mobilyalarınız da küçük kazalar sonucunda, taşınırken veya zaman aşımı nedeniyle oluşan derin ve yüzeysel çizikleri, oyukları, ezik ve çatlakları, darbeye ve aşınmaya bağlı yıpranan, hasar gören alanları mobilya rötuş kalemi, ahşap dolgu kalemi ve ahşap dolgu tamir macunu yardımı ile onarabilirsiniz.

Ahşap Mobilyada Oluşan Çizikleri Onarmak için Öneriler

Ahşap Mobilyalarda Oluşan Çiziklere Nasıl Rötuş Yapılır?

Ahşap mobilyanız da oluşan çizikler yüzeysel ise mobilya rötuş kalemi doğru bir tercih olacaktır. Tamirini yapacağınız mobilyanız uygun renkte rötuş kalemini temin ediniz. Kalemi çiziklerin üzerinden yavaşça bastırmadan geçiniz. Rötuş kalemini uyguladıktan sonra fazla zaman geçmeden temiz ve yumuşak bir bez ile boyanın fazlalığını temizleyebilirsiniz.

Mobilyanız da derin çizikler oluşmuşsa, çatlak ve çukurlara rastlanıyor ise mobilyanızın onarımında  ahşap dolgu kalemi veya ahşap dolgu macunu kullanabilirsiniz. Ahşap dolgu macunu kullandığınız bölgeyi öncelikle iyice temizlemelisiniz. Daha sonra mobilyanın renginde ahşap dolgu macununu bu çukurluklara 15 dakika ara ile uygulayabilirsiniz. Onarılan yüzey dolduktan sonra ince bir zımpara yardımı ile dolguyu çizmeden düzeltebilirsiniz.  Macunun kapağı her işlemden sonra iyice kapatılmalıdır. Macunun kapağı açık kalır ve macun sertleşir ise su ile ıslatarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Üçüncü bir yöntem olarak ise mobilyanızın renginde boya ile bu çizikleri kapatabilirsiniz. Bir parça pamuğun ucunu sivrilterek boyaya sokunuz daha sonra ise rötuş yapılacak alana nazik dokunuşlar ile uygulayınız.  Onarılan bölgeye aşağı yukarı şekilde pamuk ile uygulama yapınız. Boyalı alan aynı tonu alınca mobilyanızın onarımı gerçekleşecektir.

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak çizilen, hasar gören ahşap mobilyalarınızı onarıp eski haline kavuşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu