Ahşap nasıl bir yapı malzemesidir?

Ahşap yüzyıllardan beri yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemesidir.

Önceleri saray, manastır gibi yapılarda kullanılan ahşap, teknolojinin gelişmesiyle zamanla daha yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Ahşap oymacılık sanatı günümüze kadar ulaşmıştır. Ahşap aynı zamanda oldukça estetik ve dekoratif bir malzemedir.

Çok kullanışlı ve doğal bir malzeme olan ahşap, geleceğin yapı malzemesi olarak görülmektedir. Kuzey Amerika ve İskandinavya da ev yapımında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ev yapımı haricinde ev içi pek çok farklı alanda kullanılmaktadır.

Ahşabın birbirinden farklı birçok türü vardır.  Renkleri, dokuları, sertlikleri, taşıma kabiliyetleri, dayanıklılıkları, boya tutma kabiliyetleri, kurutulma kolaylıkları birbirinden ayrılan pek çok tür ahşap, ev yapımında ve ev içi malzemelerin üretiminde kullanılmaktadır.

Ahşap; sedir, sarı çam, ladin gibi yumuşak ağaçlardan ve tik, iroko, meşe, meranti, sapelli gibi sert ağaçlardan elde edilir. Sert ağaçların tamamı ve sarı çamdan mobilya yapımında faydalanılmaktadır.

Eski bir inşaat malzemesi olan ahşabı işlemesi kolaydır. Ses, ısı ve elektrik yalıtımı konusunda çok ideal olan ahşap, biyolojik özelliklerinden ötürü dış etkenlere açıktı. Bu sebeple bakımına dikkat edilmesi gerekir.

Ahşap malzemesi ve bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenler

Ahşap yapılar nasıl boyanır?

Ahşap nedir ve özellikleri nelerdir?

Dekorasyonda ahşap tercihinin nedenleri

Ahşap bakımı nasıl yapılmalıdır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu