Ahşap Panjur Temizliği Nasıl Yapılır?

Ahşap, plastik, metal gibi çeşitleri olan panjurlar, hava şartları ve uzun süreli kullanım dolayısıyla kirlenir ve yıpranır. Malzemesine göre ömrü değişen panjurlarınızı temizleyerek, evinizin iç ve dış cephelerini temiz tutabilirsiniz.

Dekoratif modelleri, renk ve çeşitleri olan panjurlar, dekoratif olduğu kadar, kullanışlı da olabilmektedir. Ahşap panjurlar da diğer panjur çeşitleri gibi, iklim şartlarına bağlı olarak tozlanır ve bakım isterler. Panjurlarınızı temiz tutmak için gerekli bakımı yapmanız gerekir.

Ahşap Panjur Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Elektrik süpürgesinin fırça ucuyla, panjurların iç ve dış kısımları üzerindeki tozları süpürün. Temizleme işleminde panjur şeritlerinin tamamen kapalı olmamasına dikkat edin. Panjurun dış yüzeyi, elektrik süpürgesi ile ulaşılamaz konumda ise, uzun saplı yumuşak uçlu fırçayla panjurunuzun tozunu alın. Her iki işlem içinde panjuru yukarıdan aşağı hareketlerle değil, yatay hareketlerle silmeye özen gösterin.
  • Panjurlarınızı ayda bir, tozu alındıktan sonra sprey parlatıcılarla parlatın. Bu, ahşabınızın ömrünü uzatacak ve iklim şartlarına karşı ahşabınızı dayanıklı hale getirecektir. Bu işlem için, toz bezinize bir miktar ahşap parlatıcı sıkıp, yatay hareketlerle panjurlarınızı silmeniz yeterlidir.
  • Panjur üzerindeki kolay geçmeyen leke ve toz birikintilerini çıkartmak için, diş fırçası ya da yumuşak süngerlerden faydalanın. Kuru temizleme ya da sprey ahşap temizleyiciyle bu işlemi gerçekleştirmeye özen gösterin. Temizleme işlemini yaptıktan sonra, nemli bir bezle bu bölgeyi silin.
  • Panjurları nem ve rutubetten korumak için, ahşabınızı yılda bir kere cilalayın ve vernikleyin. Ahşap panjurlarınızı sabun, deterjan gibi temizlik malzemeleriyle temizlememeye önem verin.

Panjurların üst bölümlerini temizleme işleminde kazaları önleme için, masa ve sandalye gibi malzemelerin üzerine çıkarak temizlik yapmamaya; bunun yerine, temizlik aparatlarını uzun tutarak bölgeyi temizlemeye çalışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu