Ahşap Yer Döşemelerine Zarar Veren Uygulamalar

Ahşap yer döşemeleri özen gösterilmediği takdirde çabucak yıpranabiliyor.

Ahşap yer döşemelerini ilk günkü gibi muhafaza edebilmek için dikkatli olmak gerekiyor. Sıkça yapılan birkaç hatadan sakınarak, ahşap yer döşemelerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Dönen başlıklı elektrikli süpürgeleri: Elektrikli süpürgelerin dönen başlıkları özellikle ahşap yer döşemeleri üzerinde iz bırakabiliyor. Bu nedenle, ahşap bölgelerde elektrikli süpürge kullanırken sabit bir başlık kullanmaya özen gösterin.  Ek olarak, elektrikli süpürgenizi sık kullanın ki yerde biriken kir ve toz tanecikleri uzun süre kalarak, yerleri çizmesin.

Islak temizlik: Ahşap yer döşemeleriniz çok yoğun insan trafiğine maruz kalmıyorsa, ıslak temizliğe gerek yoktur. Ayda bir ya da iki ayda bir kez ıslak temizlik yapmak yeterli olacaktır. Islak temizlik yapmak yerine, sık sık elektrikli süpürge ile temizleyebilir ve kirli bölgeleri silebilirsiniz.

Temizlik malzemelerinin aşırı kullanımı: Temizlik malzemelerini aşırı kullanmak da ahşap yer döşemelerini yıpratır. Islak temizlik yapmanız gerektiğinde, nemli bir bezle sorunlu bölgeleri temizledikten sonra, iyice kurulamaya özen gösterin. Ahşap yer döşemelerini temizlik malzemeleri ile sırılsıklam kaplamamak önem taşır.

Buharlı temizlik üniteleri: Eğer ahşap yer döşemeleriniz eski ya da cila ile kaplıysa, buhar uygulamayın. Buhar uygulayabilmek için tüm yer döşemesinin bozulmamış olması önemlidir. Buharlı temizlik üniteleri kullanmanız gerekiyorsa, en düşük seviyede ve sürekli hareket halinde tutun. Buharı tek bir nokta üzerinde uzun süre yoğunlaştırmayın.

Halı Kaydırmaz Tutucular: Ahşap yer döşemeleri üzerinde kullanılan halıların kaymaması için altlarına konulan halı kaydırmaz tutucular kauçuk malzemeden olursa, ahşabın parlaklığını matlaştırabiliyor. Ahşap yer döşemeleri için uygun olan tutucular keçe ve kauçuk karışımı malzemeden yapılan halı tutucularıdır.

Güneş ışınları: Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalan ahşap yüzeylerin rengi değişir. Renk solmasını engellemek için güneşin en güçlü olduğu saatlerde perde ve/ya benzer gölgelikleri kapalı tutmakta fayda vardır.

Sivri objeler: Ahşap yüzey döşemelerini sivri objelerden korumak gerekir. Evcil hayvanların tırnakları ve yüksek topuklu ayakkabılar ahşap üzerinde kalıcı izler bırakabilir.

Ahşap yer döşemelerinizi uzun süre muhafaza edebilmek için ahşabın doğasına uygun olmayan işlem ve malzemelerden uzak durmak gerekir. Bu sayede, ahşap yüzeyleriniz uzun seneler boyunca aynı parlaklık ve renkte kalabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu