Ahşap Yüzeyler Nasıl Parlatılır?

Yer döşemelerinde sıklıkla tercih edilen ahşap, estetik bir görünüm sağlarken, işlevsel olmasıyla da göz doldurur.  Ahşap Nasıl Parlatılır?

Öncelikle ahşap döşemeleri temizlerken sulu bir şekilde temizlemek yerine, nemli bir bezle silmek daha doğru olacaktır. Evinizde bulunan sandalye, koltuk gibi eşyaların ayak kısmına ufak bir koruyucu yapıştırarak kullanma esnasında meydana gelebilecek yıpranmalar önlenebilir.

Birkaç yılda bir ahşap zeminler cilaya gereksinim duyar. Ekipmanları satın alarak bu işi kendiniz yapabilirsiniz.

Ancak ahşap yüzeylerin temizliği de cila kadar önemlidir. Temizlik sırasında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var:

Unutmayın, kir ve toz ahşap zeminlerin en büyük düşmanıdır. Yüzeyi donuk ve cansız göstermesinin yanı sıra, toz, zemine kalıcı hasar da verir.

Eğer ahşap zemininiz iyi durumdaysa, iyi bir ahşap temizleme deterjanı ile suyu karıştırın ve bu su ile yüzeyi güzelce silin. Eğer zeminde çizikler veya hasar varsa, sadece süpürün. Aksi halde, zemininiz daha çok zarar görür ve açıklık büyür.

Ahşap zeminleri süpürürken, sert uçlu süpürgeler yüzeyi çizebilir. Özel ahşap zemin ucu olan elektrikli süpürgeleri kullanın.

Ahşap zeminli odalarınızda, çocuklarınızın meyve suyu, soda ve asitli içecekler içmesini engelleyin. Bu sıvılar zemine döküldükleri takdirde büyük zarar verir. Eğer döküldüyseler, hemen bu sıvıları yüzeyden temizlemelisiniz.

Bu noktalara dikkat ederek, ahşap yüzeylerinizi temizleyebilir ve eşyalarınızın bakımlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu