Akıllı Ev Sistemi nedir?

Akıllı Ev Sistemi, nano teknoloji ev otomasyonu ile geliştirilen bir kontrol sistemidir. Bu sistem, evlerde hem büyük bir konfor, hem de güvenlik sağlar.

Günümüzde Akıllı Ev Teknolojisi, yeni konut tiplerinde sıklıkla kullanılmakla birlikte, kullanım amaçları konutlara göre farklılıklar göstermektedir.

Bu teknolojiyi kısaca anlatmak gerekirse, şunlar söylenebilir; Akıllı Ev Teknolojisi, evde gerçekleştirilen rutin işlerin kendiliğinden tekrarlanmasını sağlar. Bu tekrarlanmalar, aydınlatmadan sulamaya, ısıtma-soğutmadan enerji sistemine ve perde-panjur sistemine kadar geniş bir çerçeveyi kapsar. Sistemlerin kontrolü, ayrı ayrı kumandalar yerine, görsel bir paneli bulunan tek bir kumanda aracılığıyla yapılır. Hatta bilgisayar, tablet veya telefonlardan dahi kontrolün sağlanması, Akıllı Ev Teknolojisi’nin en önemli özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Akıllı Ev Sistemi’nin kullanım alanları 

Yukarıda da belirtildiği gibi, Akıllı Ev Teknolojileri’nin kullanım alanları birden fazladır. Bu teknoloji, ev yaşamında kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlar. Gün içerisinde yapılan rutin işler, artık bir uğraş olmaktan çıkar ve kişiye zamandan tasarruf sağlar.

Akıllı Ev Teknolojisini, bir cep telefonunun kurulan alarmına benzetmek mümkündür. Örneğin, bir akıllı ev tek bir komut ile gündüz belirlenen bir saatten sonra tüm perdeleri açabilir, kahve makinesini çalıştırabilir, ev sıcaklığını ayarlayabilir. Akşam olduğunda, televizyonu ve perdeleri kapatabilir, alarmı devreye sokabilir, bahçeyi sulayabilir.

Bu teknoloji, evden çıkarken veya belli bir süre evden uzak kalınacağı zamanlarda da güvenliği sağlar. Yine tek bir hareketle, evdeki kapılar ve elektrikli cihazlar otomatik olarak kapanır. Uzun süre evden uzak kalınacağı zaman, perde ve panjurları, ışıkları düzenli olarak açıp kapatır. Böylelikle evin, gün ışığından yararlanmasını sağlayarak, enerji tasarrufu yaratır.

Kapı ve pencereler açık kaldığında kullanıcıyı uyarak teknoloji, böylelikle evde güvenliği sağlamış olur. Güvenliği sağlamasının başka yolları da vardır; kapı ve pencerelere yerleştirilen manyetik sensörler, tüm evi kontrol altında tutar. Eve yaklaşan birini gördüğü anda, televizyon, müzik seti gibi cihazları çalıştırır, ışıkları yakar ve böylece ev sahiplerinin evde olduğu izlenimi verir. Perde ve panjurları açıp kapaması da bu konuda son derece olumlu bir etki yaratır.

Akıllı Ev Teknolojisi ile günümüzün yoğun koşuşturmacalı yaşantısında, ev içi işler kolaylaştırılabilir ve aynı zamanda üst düzey bir güvenlik sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu