Akıllı Ev Sistemleri – Akıllı Ev Teknolojileri

Akıllı ev sistemleri, ev hayatını kolaylaştıran, güvenliği sağlayan, nano teknoloji ev otomasyonu kontrol sistemleridir. Akıllı ev sistemleri neleri içerir?

Yaşanılan mekânları, gelişen teknolojiler ile bütünleştirerek daha konforlu, daha güvenli ve daha keyifli bir yaşam şekline dönüştürmek kısaca akıllı ev olarak tanımlanıyor. Ev içinde kullanılan birçok kumandanın karmaşası yerine görsel ekranlı bir kumanda ile tüm cihazları kontrol etme rahatlığı akıllı ev teknolojileri için artık bir standart haline gelmiştir.

Akıllı Ev Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

İklimlendirme

Tatil ya da iş dönüşü, arabadayken, eve ulaşıldığında iç mekanın istenilen sıcaklığa önceden ulaşması sağlanabilir. Bu şekilde yalnızca evin ısısı değil havalandırması da kontrol edilebilir. Çoğu insan, ısının kaç derece olması gerektiğiyle ilgili bilinçli hareket etmez. Yalnızca ortamın sıcak olması, yaz aylarında ise serin olması yeterli olur.

Yaz aylarında sağlıklı doğal havalandırma, herhangi bir ısı ve enerji kaybı olmadan sağlanabilir. Akıllı ev sistemleri sayesinde, her odadan ya da internet üzerinden ısıtma ve iklimlendirme sistemleri kontrol edilebiliyor. Bununla birlikte, yeni geliştirilen sistemlerden bir tanesi de zemin ısıtma sistemlerinin yazın da soğutma için kullanılabilmesidir. Borular, güneş enerjisi ile soğutulmuş suyla dolduruluyor ve geleneksel soğutma sistemlerine göre çok daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor. Isıtma için ise yine geniş güneş enerjisi depoları kullanılıyor. Gerektiği durumlarda buhar kazanı eklenebiliyor.

Akıllı Ev
Eğlence

Evde yer alan müzik sistemleri için farklı kullanım kolaylıkları sunan akıllı ev sistemleri sayesinde, müziğin sesine her odadan müdahale edilebildiği gibi her odada farklı bir müzik farklı ses düzeyleriyle dinlenilebilir. Önceden yapılan programlamalar sayesinde, sabah istenilen şarkı ya da radyo kanalı ile uyanmak mümkün. Aynı şekilde, duştayken müziğin sesi kendiliğinden kullanıcının duyabileceği bir seviyeye gelebiliyor. Duvarlarda bulunan paneller, sistemin tümüne müdahale edilebilmesini sağlıyor. Televizyon; analog ve dijital sistemlerin her ikisini de içeriyor ve salondaki duvarın üstünde konumlandırılarak ev sineması atmosferi yaratılıyor. Elektronik programlama ile indekste izlenmeye değer bir şey bulunmadığı takdirde video ya da DVD ile güzel bir sinema filmi olanağı her zaman bulunuyor. Görsel olarak sunulan eğlence sistemlerinin sınırı yok. Kullanıcının fotoğraf çekebileceği sisteme dahil dijital kameralar ve evdeki dijital misafir defteri ile fotoğraf albümü oluşturulabiliyor veya slayt gösterisi şeklinde sunulabiliyor. Spor yapanlar için online bağlantı ile ev eğitmenleri tarafından bir program belirlenip, kullanıcıya sunuluyor. Bireysel eğitim programları uygulanabiliyor. Tüm sistemlerde olduğu gibi eğlence sistemleri de internet üzerinden kontrol edilebiliyor.

Aydınlatma

Kullanıcının ruhsal durumuna göre farklı kombinasyonlarda ve seviyelerde iç ve dış mekan aydınlatması sağlanabiliyor. Akıllı ev sistemlerinin ışığı kontrol edebilmesinin çeşitli yolları vardır: Aydınlatma durumları önceden programlanabiliyor. Kitap okurken, televizyon izlerken ya da çalışırken gerekli olan ışık düzeyleri önceden programlanıp duvar panellerinden kolayca değiştirilebiliyor. Evin iç ve dış mekanlarında yer alan tüm ışıklar, her odadan kontrol edilebiliyor.

Aksesuarlar

Mutfaklarda bulunan elektrikli aletlerin verimli kullanılabilmesi, küçük ev aletlerini uzaktan kontrol etmek istememiz için pek çok sebep var. İşten eve dönüldüğünde, hiç beklemeden önceden ısınmış fırında yemek yapabilmek kullanıcısına vakit kazandırabiliyor. Tatile gidildiğinde buzdolabının ısısını uzaktan kumanda edebilmek enerji tasarrufu sağlıyor. Akıllı ev teknolojisi ile programlanan küçük ev aletleri, kullanıcısı uyanmadan ya da işten dönmeden kahve ya da çayı bile hazırlıyor. Akıllı ev sistemleri, elektriğin yüklenmesi ve sigortaların atmasının önlenmesi için elektrikli aletlerin çalışma programlarını da kontrol edebiliyor. Yapılacak işleri önceliklerine göre düzenleyip güç gereksinimlerine göre kontrol ediyor. Örneğin; ağ aşırı yüklenmeden, çamaşır makinesini geçici bir süre için kilitleyip sonrasında yeniden başlatabiliyor.

Akıllı Ev
Pencere, Jaluzi ve Perdeler

Pencere, jaluzi ya da perdeler duvar panellerinden diğer sistemler gibi yönetilebiliyor. Pencerelerin ev sahibi evde yokken belirli bir süre açık kalıp istenilen zamanda kapatılabilmesi mümkün. Ulaşılması zor yükseklikteki pencereler, kontrol panelleri ile açılıp kapatılabiliyor. Perdeler, önceden ayarlanan vakitlerde kendiliğinden açılıp kapatılıyor. Ev sahibi evde yokken açılıp kapanan perdeler, dışardan evde birileri varmış izlenimi veriyor. Ev sahibinin evde olmadığı durumlarda, herhangi bir tedirginlik yaşanmadan evin havalandırılması mümkün oluyor. Yağmur başlaması durumunda, pencereler otomatik olarak kapanabiliyor.

Güvenlik

Sisteminizle entegre çalışabilen güvenlik modüllerine hareket, duman, gaz v.b. sensörleri entegre edilebilir; bu vasıta ile ev, ofis ve bina güvenliğini sağlayabilirsiniz. Örneğin; gaz kaçağında gazın kesilmesi, yangında söndürme sisteminin devreye girmesi gibi. Ayrıca; yazdığınız bir senaryo yardımı ile sisteminize çeşitli işlemleri art arda yaptırabilirsiniz. Örneğin; acil bir durum karşısında sisteme entegre dedektörler çalıştığında, sistemin fotoğraf çekmesini ve size göndermesini, gerekirse ilgili yerleri aramasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu