Akşam Yemeği Sonrası Temizlik

Özellikle kalabalık akşam yemeklerinden sonraki temizlik, gecenin ilerleyen saatlerine denk geldiği için yorucu olabilir. Akşam yemeği temizliğini mümkün olan en kolay şekilde yapabilmeniz için bazı önerilerimiz var.

 Akşam yemekleri genellikle sofrada en uzun süre geçirilen yemekler olduğu için, bulaşığı ve yemek sonrası temizliği de nispeten daha zahmetlidir. Hele ki misafir ağırladıysanız, gece saat iyice ilerledikten sonra masayı kaldırmak ve gerekli temizliği yapmak iyice zorlaşır. Akşam yemeği sonrası temizliği kolaylaştırmak için sistematik bir şekilde ilerleyerek, gerekli süreyi kısaltabilirsiniz.

Tabaklar: Un, yulaf gibi nişastalar ve süt, yumurta gibi süt ürünleri sıcak suda sakızlı bir hal alır. Bu tür yemek atıklarının olduğu tabakları temizlemek için soğuk su kullanın. Diğer tüm tabaklar için ise sıcak su uygundur. Tabakları sadece birkaç dakika suda bekletin, aksi takdirde bakteri oluşumu başlayabilir.

Tencere ve Tavalar: Dibe yapışmış yemek atıklarını temizlemek için, tencere ve tavaların içine biraz su koyun ve ocakta kaynatın. Birkaç dakika kaynadıktan sonra, yemek atıkları kendini daha kolay bırakacak ve temizlenmesi kolaylaşacaktır.

Atıklar için Çanak: Mutfak lavabosunun yanında paslanmaz çelikten bir çanak bulundurun. Bu çanakta meyve ve sebze atıklarını, çay poşetlerini, yumurta kabuklarını, kahve posasını ve benzeri atıkları toplayın. Böylece, tüm atıkları tek seferde dışarıda tuttuğunuz organik gübre kutunuza boşaltabilirsiniz.

Yemek yağları: Pişirme yağını asla lavaboya dökmeyin. Hayvansal yağlar, sabundaki yağları pıhtılaştırarak, borunun tıkanmasına yol açabilir. Yemek yağlarını ağzı kapalı bir kaba boşaltıp, çöpe atın.

Çöpler: Eğer lavabonuzda çöp öğütücü varsa, sirke ve buz ile öğütücünün bıçaklarını temizleyebilir, lavabonun güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Alternatif bir yöntem olarak, çöp öğütücüye kaynar su ile limon kabuğu rendesi dökün. Sirke bazı kokuları nötralize ederken, narenciye kabukları da hava temizleyici olarak görev yapar.

Sistematik bir şekilde ilerleyerek, akşam yemeği sonrasındaki temizliği kısa süre içinde tamamlayabilir, mutfağınızın hem tertemiz, hem de güzel kokular içinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu