Akustik Asma Tavan Dekorasyonu

Akustik asma tavan; mevcut tavan iskeleti üzerine monte edilen, akustik alçı ile döşenen ve montajı oldukça kolay olan bir tavan sistemidir.

Akustik tavan karoları, tavandaki her türlü malzemeyi (kablolar, borular, tesisat) gizlemek amacıyla yukarıdaki döşemeye ve çatı strüktürüne asılabilir. Tavana yerleştirilecek dayanıklı membran ile taşıyıcı döşeme ve çatının yangından korunması sağlanır.

Albertsson Hansen Architecture, Ltd
Görsel: Albertsson Hansen Architecture, Ltd

Ayrıca aydınlatma elemanları, yangın dedektörleri, ses sistemleri de tavan düzleminin içine yerleştirilir. Böylece tavan sistemi aydınlatma, hava dağıtımı, akustik kontrol ve yangından korunma işlevlerini bir araya toplar.

Her ev için farklı uygulama yapılmakla birlikte askı sistemleri temelde ana profiller, ikincil profiller ve köşebentten oluşan bir ızgara sistemi üzerine kuruludur. Bu malzeme gömülü ya da gizli de olabilir. Akustik karolar tadilat amacıyla çoğunlukla çıkarılabilir şekilde yapılır.

Case Design - Remodeling, Inc.
Görsel: Case Design – Remodeling, Inc.

Neden Akustik Asma Tavan?

  • Dizaynını kendiniz belirleyebilirsiniz.
  • Estetik açıdan hoş görünür.
  • Ses yankılanması engelleyerek konfor sağlar.
  • Temizlenmesi kolaydır.
Destination Living
Görsel: Destination Living

Kullanım Alanları

  • Gürültülü ortamlar
  • Ofisler
  • Sinema odaları
  • Onarım ve yenileme işlemleri
  • Evin istenilen tüm odaları

Alternatifi çok olduğundan şık bir görünüm sağlayan akustik asma tavan, dekoratif bir unsur olarak da kullanılabilir. Alçı plakalar yangına ve suya dayanıklıdır. Uzun ömürlü bir yapıya sahiptir.

Özellikleri

Karo ve vinil alçı plakaların T sistemine sahip olan asma tavan sistemlerine kolayca bütünleşme sağlar. Bu da hem estetik açıdan çeşitlilik sunar, hem de ekonomiktir.

Alçı plakaların yangına, suya dayanıklı olmaları ve ses emilimi sağlamaları dolayısıyla yaşam alanlarında konfor sağlarlar.

Akustik yapısı dolayısıyla etkili bir ses yalıtımı yapar. Birbirinden farklı çeşitleriyle ekonomik bir alternatif olabilir.

İstenilen ebatlarda yapılabilir. Pek çok renk çeşidi bulunduğundan her yapı ile uyum sağlayabilir. Çıkarılabilir özellikte olduğundan tadilat gerektiren durumlarda kolaylık sağlar. Kolayca boyanabildiği için uzun yıllar ilk günkü yeniliğinde kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu