Dekorasyon

Alçak Tavan İçin Aydınlatma Önerileri

Alçak tavanlı mekanların aydınlatılmasında kullanılabilecek ürünler kısıtlı olduğundan, en verimli sonucu elde edebilmek için doğru seçim yapmak gerekiyor.

Inspired Dwellings

Görsel: Inspired Dwellings

Mekanın alçak tavanlı olması aydınlatma tercihlerini de sınırlandırıyor. Böyle bir mekanda her avize kullanılamıyor. Özellikle büyük ve uzun avizeler mekanın daha küçük gözükmesine sebep olabilir. Bu sebeple alçak tavanlı ev ve ofislerde aydınlatma ürünlerini seçimine dikkat edilmesi gerekir.

McKinney Group, Inc

Görsel: McKinney Group, Inc

Alçak Tavan İçin Aydınlatma Önerileri

Alçak tavanlı ev ve ofislerde aşağı doğru sarkan ve büyük avizelerden uzak durmak gerekir. Bu ürünler mekandaki hareket alanını kısıtladığı gibi, mekanın basık görünmesine sebep olurlar. Boğuk ve sıkıcı bir görüntü oluşmasını engellemek için bu ürünler tercih edilememelidir.

OakWood Renovation Experts

Görsel: OakWood Renovation Experts

Yarım küre şeklindeki tavan armatürleri de alçak tavanlı mekanlarda tercih edilmemesi gereken ürünler arasındadır. Bu ürünler dar alanların aydınlatılması için tasarlanmıştır. Bu sebeple alçak tavanlı bir mekan için yetersiz kalabilirler.

Alçak tavanlarda dikey olarak dar, ancak yanlara doğru genişleyen aydınlatma ürünler tercih edilmelidir. Böylece mekanı hem merkezden yayılan bir kaynaktan aydınlatmış olduğunuz için yeterince ışık elde edebileceksiniz. Hem de aydınlatma ürünü fazla yer kaplamayacaktır.

Photo by Pixy

Görsel: Photo by Pixy

Alçak tavanlı mekanlarda alçı tavan uygulaması da tercih edilebilir. Tavan kenarlarına alçı levha montajı ile yapılan bu uygulamayı, dekorasyonunuza uygun hale de getirebilirsiniz. Alçı levhaların içine yerleştirile LED ışıklar ile yeterli ışık da elde edilir.

Alçı levha uygulamasında ışık kaynağı tüm tavana yayılacağından daha iyi aydınlatılan tavan daha yüksek görünür. LED lambalar tavanın kenarlarında kullanılabileceği gibi, göbek uygulama ile ortasında da kullanılabilir.

Studio 53

Görsel: Studio 53

Gergi tavan sistemi de alçak tavanlı mekanlarda kullanılabilir. 3 boyutlu dijital baskılı görsellerin kullanıldığı gergi tavan seçenekleri ile tavanda derinlik hissi de yaratılabilir.

Alçak tavanlı mekanlarda temel aydınlatmanın yanı sıra lambader ve aplik gibi yardımcı aydınlatma ürünleri de kullanılabilir. Bu şekilde dekorasyonunuzda da farklılık yaratabilirsiniz.

Elad Gonen

Görsel: Elad Gonen

Bu önerileri dikkate alarak alçak tavanlı ev ya da ofisinizin daha iyi aydınlatılmasını sağlayabilir ve alçak tavanlı ev ya da ofisinizin daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.