Alerjiden Korunmak için Evde Yapılması Gerekenler

Özellikle alerjik bir yapınız varsa, evde bazı önlemler alarak, alerjiden korunabilirsiniz. Her oda için farklı önlemler alarak, alerjiden korunmak için ideal ev ortamını oluşturmanız mümkün.

 Alerjilerden korunaklı bir ev ortamı için öncelikli olarak yatak odasına özen göstermek gerekir. Evdeki tüm odaları alerjik tozlardan arındırarak, hijyenik bir ev ortamı yaratabilirsiniz.

Yatak Odası:

Yatak odası alerjiler açısından evdeki en önemli odadır. Polenlerin odaya girmelerini önlemek için mümkün olduğunca pencere açmamaya özen gösterin. Odayı serinletmek için klimayı tercih edin. Yatak odasındaki yer halılarını da kaldırmanız en idealidir çünkü halılar toz akarlarını tutar. Yatak odasında fazladan hiçbir ev tekstili kalmaması önem taşır çünkü kumaşlar kolaylıkla tozu tutar.

Yatak odasının mümkün olduğunca sade olmasına özen gösterin. Evcil hayvanınız varsa, yatak odanıza, hele yatağınıza kesinlikle sokmayın. Eğer toz akarlarına karşı alerjikseniz, yatak ve yastıklar için mikrofiber dokuma kılıflar kullanın. Böylece toz akarlarının yataktan, yatak takımına geçişini önlemiş olursunuz.

Yatak örtülerini ve yastıkları 55 derecede her hafta, kalan yatak takımlarını ise (örtüler, yorgan vs) iki haftada bir yıkamak da toz akarlarını öldürür. Bu önlemleri alarak, birkaç gün içinde alerjilerinizin rahatladığını hissedebilirsiniz.

Salon:

 Klimayı açmak nemi azaltır ki bu, toz akarlarını minimize etmenin en iyi yoludur. Klima filtrelerini her ay değiştirin. İki senede bir de mutlaka klima bakımınızı yaptırın. Klima modelinizin ev tozlarını, hayvan tüylerini, kiri ve küf sporlarını toplayan bir filtrasyonu olmasına özen gösterin.

Eğer pencereleri açarsanız, mutlaka düzenli olarak ve sık sık pencere pervazlarını ve yakındaki mobilyaların üzerini silin ki dışarıdan gelen toz üzerlerinde toplanmasın. Elektrikli süpürgenizin HEPA filtresi olmasına dikkat edin. Bu filtre, siz temizlik yaparken toz bulutlarının oluşmasını önler.

Sert döşemeler alerjik insanlar için daha uygundur çünkü tozu ve hayvan tüylerini toplamak daha kolaydır. Eğer halı kullanıyorsanız, haftada birkaç kez elektrikli süpürge ile temizleyin. Ek olarak, her mevsim bir kez olmak üzere mobilyalarınızı hareket ettirerek, altlarını da elektrikli süpürge ile temizlemeniz gerekir. Sert yüzeyleri ve rafları sık sık silerek, toz oluşumunu engelleyebilirsiniz. Alerji uzmanları genel olarak evin nem oranının yüzde 30’un altında olmasının tozun birikmesini engelleyeceğini belirtiyor.

Mutfak:

Mutfağı yemek pişirmeden önce ve sonra silmek önemli ancak genellikle lavabonun altındaki bölüm ihmal edilir. Lavabonun altı küf, hamaböceği dışkısı ve fare sidiği gibi atıklar toplanabildiği için ekstra dikkat edilmesi gereken bir bölgedir. Bu bölgeyi ayda bir kez çok iyi derecede temizleyerek, alerjik ortam oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.

Uçucu temizlik malzemeleri kullanmaktan da kaçınmak gerekir çünkü böyle malzemeler solunum yollarını tahriş edebilir. Temizlik yaptıktan sonra, mutfağı 30 dakika boyunca havalandırarak, iyice kurumasını sağlamak önem taşır.

Banyo:

Banyo ya da duş aldıktan sonra varsa vantilatörün birkaç dakika çalışmasına izin verin. Yoksa, pencereyi açarak nemin azalmasını sağlayın. Nemli yüzeyleri kurulayın ve küvetin etrafını küfü yok etmek üzere temizleyin. Temizlikten sonra banyoyu daima havalandırın. Eğer duvarda küf oluşumu fark ederseniz, bir sızıntı belirtisi olabilir. Zaman kaybetmeden profesyonel bir tamirci çağırarak, sızıntıyı önleyin.

Evinizin alerjiden muaf olmasını sağlamak için genel anlamda nemi ve tozlanmayı önleyecek tedbirler alıyor olmanız gerekir. Bu konulara dikkat ederek, alerjiden korunmak için ideal bir ev ortamı sağlamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu