Alez Nasıl Yıkanır? Yatak Pedi Makinada Yıkanır mı?

Alez nasıl yıkanır konusu uyku kalitesini artırmak için oldukça önemlidir. Alez makinada yıkanır mı? Yatak pedi makinede nasıl yıkanır?

Alez nasıl yıkanır konusuna geçmeden önce alezin nasıl kullanıldığından bahsedelim. Alez ya da diğer adıyla yatak pedi kapitoneli ve sıvı geçirmez olarak iki çeşittir. Yatak pedi yatağın üstüne serilir, ardından üstüne çarşaf serilir. Yatak pedi yatağın kirlenmesini önler, yatağın daha konforlu olmasını sağlar, sıvıyı geçirmez. Bebek yataklarında, çift kişilik ya datek kişilik yataklarda kullanılabilir.

Yaşamımızın büyük bir kısmı uykuda geçiyor. Bu sebeple kaliteli uyku önemlidir. Yatağı temiz tutabilmek ve uzun yıllar kullanabilmek için alez kullanabilirsiniz. Peki alez nasıl yıkanır?

Alez Temizliği

Öncelikle alezi geniş ağızlı bir süpürge yardımıyla iyice süpürün. Böylece üstündeki tüm tüy, toz ve kalıntılardan arındırmış olacaksınız.

Ardından yatak pediniz için uygun bir temizleyici seçmelisiniz. Bunun için ev yapmı bir temizleyici tercih edebilirsiniz. Eşit ölçüde su, beyaz sirke ve limon suyunu karıştırın. Alezinizi temizlemek için bu karışımı kullanabilirsiniz.

Dilerseniz yatak pedini elinizde yıkayabillirsiniz. Bu karışımda alezi temizleyebilirsiniz. Lekeleri temizlemek için de bu karışımı kullanabilirsiniz.

Bu karışımı lekenin üzerine dökün. Diş fırçası yardımıyla lekeyi ovalayın. Bu şekilde lekelerden kurtulabilirsiniz.

Karışımı lekeye sıktıktan sonra 10-15 dakika bekleyin. Böylece leke çözüneceği için durulaması daha kolay olacaktır.

Temiz suyla ıslattığınız süngerle lekeleri ovalayarak durulayın. Bu yöntemi tüm lekeler için kullanabilirsiniz.

Yatak pedi

Yatak Pedi Makinede Yıkanır mı?

Öncelikle alezin bkım etiketini kontrol etin. Çoğu yatak pedi makinede yıkanabilir özelliktedir. Etikette alezin makinede yıkanıp yıkanamayacağını ya da bakım özelliklerine dair bilgiler yer alır.

Eğer makinede yıkanabiliyorsa yatak pedini makineye yerleştirin. Su sıcaklığını soğuğa yakın bir ılıklığa ayarlayın. Makineyi narin çamaşırlar modunda çalıştırın. Az miktarda deterjan yeterli olacaktır. Alezi makineden çıkardıktan sonra çamaşır kurutma makinesinde kurutabilirsiniz. Fakat bunun için kurutma makinesine bir tenis topu atmanızı öneririz. Böylece alezin şekli bozulmaz. Her 15 dakikada bir makineyi durdurarak alezin üstüne biriken tüyleri alın.

Yatak pedini düzenli olarak temizleyerek uyku kalitenizi artırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu