Alkol Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilere ya da eşyalara bulaşan alkol lekelerini çıkarmakta zorlanıyorsanız önereceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Özellikle ev partilerinden sonra geriye evinizde istemediğiniz lekeler kalabilir. Gerek eşyalardan gerekse giysilerden lekeleri çıkarmanın çeşitli yöntemleri var.

Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Beyaz kumaşta şarap lekesi: Beyaz şarap lekesi çıkarmak için kumaşı bir süre kaynamakta olan süte batırın sonra yıkayın. Örtünün üzerine dökülür dökülmez hemen tuz serpin. İlk yıkamada çıkacaktır. İnatçılık ederse, yıkama suyuna biraz çamaşır suyu katınız.

Renkli kumaşta şarap lekesi: Lekeli kısmı amonyaklı soğuk suya batırın. Beyaz pamuklu örtüde: Hemen lekeli kısmı beyaz şarapla ıslatın.

Lekeyi tuz ile kaplayın. Lekeli kumaşı bir leğenin üzerine gerdirin. Biraz su kaynatın ve kaynar suyu tam lekenin içinden geçecek şekilde, yaklaşık 25-30 cm yukarıdan leğene dökün.

Beyaz şarap lekesi için: lekenin üzerinden soğuk su geçirin. Daha sonra yaklaşık bir yemek kaşığı likit sabuna 250 lt su ekleyerek oluşturacağınız karışımı spreyleyin ve enzim içeren bir deterjanı hafif hafif vurmak suretiyle, lekeye uygulayın. (Günlük kullanımdaki deterjanların çoğu enzim içerir.)

Alkol Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Cilalı ahşap üzerinde: Lekeli yerleri bir mantar tıpasıyla silin veya terebentinle ıslatın, sonra parlatın.

Masif ahşap üzerinde: Eter veya benzinle temizleyebilirsiniz.

Leke çok inatçıysa, çakmak benzinini deneyiniz.

Bira Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Üzerinize dökülen bira lekesi için Ilık suya amonyak karıştırıp silebilirsiniz. İpekli kumaşlar için suyun içerisine ispirto karıştırıp siliniz.

Bu yöntemleri kullanarak giysilerinizde oluşan alkol lekesini kolayca çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu