Alternatif Yağlar – Avokado, Hindistan Cevizi, Kanola

Alternatif yağlar sofralık yağ arayışında olan fakat ayçiçek yağı, tereyağı, margarin vs. kullanmak istemeyenlerin imdadına yetişiyor. Alternatif yağlar nelerdir?

Avokado Yağı

Avokado Yağı

Avokado kahvaltıdaki yerini sağlamlaştırırken yağı da öğlen ve akşam yemekleri için alternatif olmaya başlıyor. Sofralık yağ arayışınızda avokado yağına da şans tanıyabilirsiniz. Avokado yağı avokado meyvesinden elde edilir ve oldukça sağlıklıdır. Avokado yağının tek handikapı uzun süre saklanamadığı için kısa sürede tüketilmesi gerekliliğidir. Peki avokado yağı yemeklerde nasıl kullanılır?

Tereyağını anımsatan tadı dolayısıyla et ve sebzelerin marine edilmesinde kullanılabilir. Sebze ve etleri pişirmeden 2 saat önce avokado yağında bekletin. Ardından ızgarada enfes bir tad elde edebilirsiniz. Diğer yandan zaten sağlıklı bir alternatif olduğu için bundan sonraki salata sosunuza avokado yağı ihmal etmeyi düşünebilirsiniz.

Yanan yağ sağlığımız açısından tehdit oluşturmaktadır, bu sebeple kızartma yapmaya uzak dururuz. O halde size avokado yağının kızartma yapmak için en ideal yağ olduğundan bahsetmeliyiz. Bu yağı gönül rahatlığıyla kızartma yağı yerine kullanabilirsiniz. Ayrıca hafif tadı dolayısıyla avokado yağını zeytinyağı kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağını saçtan cilde pek çok alanda kullanıyoruz. Ama sofralara henüz yeni sayılır. Oysa oldukça sağlıklı bir alternatif yağ olduğu söylenebilir. Kolay bir enerji kaynağıdır, üstelik vücutta depolanma ihtimali daha azdır. Peki hindistan cevizi yağı yemeklerde nasıl kullanılır?

Etleri kızartırken ya da sebzeleri pişirirken hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Vegan besleniyorsanız hayvansal yağlara alternatif olarak bu yağ enfes bir seçenek olabilir. Hindistan cevizi yağı en uzun raf ömrüne sahip yağdır. Bu da onu diğer yağlardan ayıran bir özellik.

Tereyağına alternatif olarak hinistan cevizi yağı kullanılabilir. Bunun için tariflerinizde 1:1 ölçü kullanabilirsiniz. Tüm diğer yağlarda olduğu gibi bu yağ da temkinli kullanılmalıdır, aşırı tüketmekten kaçınmakta fayda var.

Kanola Yağı

Kanola Yağı

Kanola yağı kanola bitkisinden elde edilen bir tür bitkisel yağdır. Bu yağ nötr bir tada sahiptir. Dolayısıyla onu bir yardımcı olarak düşünebilirsiniz. Çoğu pişirme ve fırınlama işleminde kullanılabilir. Yanma süresi oldukça yüksek olduğundan kızartmalarda, sotelerde de kullanılabilir. Yüksek ısı kullanmanız gerekiyorsa kanola iyi bir tercih olacaktır.

Nötr tadı dolayısıyla yemeğinizde bir yağ tadı almak istemediğiniz durumlarda tercih edebileceğiniz en iyi alternatif. Örneğin salatanıza eklediğinizde sadece sebzelerin tadına varabilirsiniz.

Tavanızı yağlamanız gereken bir pişirme işine girişiyorsanız da kanola yağı tercih edebilirsiniz. Ayrıca margarin ve tereyağı gerektiren tariflerin tamamında kanola yağı tercih edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu