American Siding Dış Cephe Kaplaması

1960’lı yıllardan itibaren kullanılan siding kaplama sistemleri;  dayanıklılığı, çok yönlü uygulanabilme kolaylığı, UV ışınlarına karşı dayanıklılığı arttıran çift katmanlı üretim teknolojisi ile üretilmiştir ve her türlü dış hava koşullarına karşı dirençlidir.

Partik bir şekilde uygulanabilen siding kaplama, söve ve oymalı seçenekleri ile sunulmaktadır. Küçük ya da büyük her türlü yapıya uygulanabilen siding kaplama, sadece inşaat sırasında değil sonradan da yaptırılabilir.

Basit kurulumu sebebiyle sağlam olmadığı düşünülmesi doğru olmaz. Çoğunlukla sert PVC malzemeden üretilen siding, hava geçişi özelliğine sahiptir, dolayısıyla nem ve rutubete sebep olmaz. Özel kaplaması sayesinde güneş etkisinde kolay kolay solmaz. Ekstra bir sıva veya boya işlemi gerektirmeyen bu kaplamada sidingin kendi montaj malzemeleri ile gerekli işlemler yapılır.

vinil
Vinil Siding

Siding Kaplamanın Avantajları

  • Yalıtım özelliği ile yapılarda %55’e varan tasarruf sağlar.
  • Kolayca temizlenir.
  • Yapının ömrü boyunca boya bakım masrafı gerektirmez.
  • Deforme olmaz.
  • Hafif olması dolayısıyla kolayca uygulanır.
  • Üzerindeki tahliye delikleri ile bina nefes alır.
  • Tüm hava koşullarına dayanıklıdır.
  • İç detaylarında kullanılan buhar dengeleyici sayesinde duvarlarda nem oluşturmaz.
ahşap siding
Ahşap Siding

Başlıca Siding Malzemeleri Nelerdir?

Genellikle PVC malzemeden üretilen siding kaplama, bunun yanı sıra metal ve ahşap malzemeler yapılmaktadır.

Öncelikli tercih edilen genellikle vinil olarak adlandırılan PVC temelli malzemedir. Sert plastikten üretildiği için gayet sağlamdır. Ayrıca yangına karşı dayanıklıdır. Isı yalıtımının yanı sıra enerji tasarrufu da sağlar. Dış etkenlere karşı dayanıklı olan vinil kaplama akıntı, kırılma, çatlama gibi sıkıntılarla sizi zor durumda bırakmaz.

Diğer bir malzeme de kompozittir. Ahşap temelli bir malzeme olan kompozit siding kaplama, sıcak bir ortamda beş kat preslenerek elde edilir. Vinil malzeme ile aynı avantajlara sahip olan kompozit siding, ondan farklı olarak daha estetik bir görünüme sahiptir. Fakat vinil malzemeden daha pahalıdır. İthal bir malzeme olan kompozit, yağmur ve yangın gibi dış etkenlerden etkilenerek şişme, yanma, kabarma vb. problemler oluşturmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu