Anadolu’nun Yöresel Peynirleri

Ülkemiz yöresel peynir yönünden oldukça zengindir. Onlarca çeşidiyle kahvaltının baş tacı, sofraların vazgeçilmezi peynir öğünlerimizi lezzetlendiriyor.

Yöreden yöreye pek çok çeşidiyle peynirler Anadolu’nun zengin mutfak kültürünün önemli bir parçası. Erzincan tulum peyniri, Van otlu peyniri, Erzurum-Kars çeçil peyniri, Urfa beyaz peyniri, dil peyniri, Çerkes peyniri, çökelek, Yozgat çanak peyniri, mihaliç peyniri, keçi peyniri, Hatay cara peyniri, İstanbul peyniri, külek peyniri, Giresun imansız peyniri, Ordu torba peyniri, Kars gravyer peyniri, Denizli Yörük peyniri, Trabzon kolot peyniri onlarca yöresel peynirimizden bazıları.

Anadolu’nun Yöresel Peynirleri

Kolot Peyniri

Antakya Sünme Peyniri

İnek sütünden elde edilir. Sıcak suda eritilen peynir ip şekline getirilir. Az tuzludur. Kahvaştılarda, yumurta ve makarnalarda kullanılır.

Antakya Kesme Peyniri

Antakya yöresinin peyniridir. Tuzlu ve az yağlıdır. Kızartılarak tüketilebildiği gibi sade olarak kahvaltılarda da yenir.

Antakya Sürk Peyniri

Çökeleğin için çeşitli malzemelerin katılmasıyla yapılır. Peynirin içine pulbiber, taze kekik, yenibahar, çakşırotu, toz karabiber ve dövülmüş hindistan cevizi katılır. Salatlarda, kahvaltılarda ve zeytinyağının içine katılarak yenebilir.

Edremit Sepet Peyniri

Keçi, koyun ve inek sütünün karıştırılıp örme sepetlerde kalıplanmasıyla üretilen az tuzlu bir peynirdir. Şarabın yanında yenebileceği gibi, kahvaltı ve salatalarda da tüketilebilir.

Erzurum Tel Peyniri

Erzurum Tel Peyniri

Kars’ta çeçil peyniri olarak bilinen Erzurum tel peyniri, yağsız sütten ya da ekşitilmiş yağlı sütün yayıklanmasıyla yapılır. Kahvaltıların yanı sıra eritilebildiği için börek ve tatlılarda da kullanılabilir.

İsli Çerkes Peyniri

Az yağlı ve az tuzlu olan isli Çerkes peyniri, hakiki Çerkes peynirinin tütsülenmiş halidir. Sade, cevizli ve biberli üç çeşidi vardır. Şarabın yanında yenebileceği gibi, salata ve kahvaltılarda da yenir.

Kargı Tulum Peyniri

Sonbaharda sağılan sütlerden yapılan yağlı bir peynirdir. Kars’a özgüdür. Başlangıç olarak, salata ve kahvaltılarda kullanılır.

Kars Gravyer Peyniri

Kars Gravyeri

Kahvaltılarda ve şarapla yenmeye uygun olan Kars gravyeri tam yağlı inek sütünden yapılır.

Kazdağı Keçi Peyniri

Az yağlı, tuzlu ve yumuşak bir peynir olan keçi peyniri, Kazdağları’nda yaşayan keçilerin sütünden yapılır.

Mihaliç Peyniri

Mihaliç Peyniri

Kahvaltının yanı sıra erişte, makarna gibi hamur işlerinde de kullanılan mihaliç peyniri; tam yağlı koyun sütünden yapılır. İri gözenekli, sert ve tuzlu bir peynirdir.

Trabzon Kolot Peyniri

Yağsız inek ya da koyun sütünden yapılan kolot peyniri pide biçimindedir. Karadeniz’e özgü olan peynir, muhlamaya lezzet katar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu