Ananas Suyu Nasıl Hazırlanır?

Ananasgiller familyasından sıcak ülkelerde yetişen bir bitki olan ananasın anayurdu Güney Amerika’dır.

Anayurdu Güney Amerika mutfağına özgü olsa artık hemen hemen her yerde yaygın olarak tüketilmektedir. Ananas hem çiğ olarak tüketilebilir, hem de salata ve yemeklerde kullanılabilir. Ayrıca kokteyl de yapabilirsiniz.

Ananas nasıl soyulur?

Ananasın tepesinde bulunan yapraklardan biri hafifçe çekildiğinde rahatça gövdeden ayrılıyorsa iyi ve yenmeye hazır demektir. Ananası soymak için tırtıklı bıçak kullanmalısınız. Meyvenin yapraklı tarafındaki tepesini bir miktar kesin. Aynı şekilde alt kısmı da az miktarda kesin. Elde edilen koni biçimindeki ananasın açılan bölgelerindeki göz diye tabir edilen açıklıklardan başlayarak meyvenin en sonuna kadar kabuğa en yakın noktasından kesmeye devam edin.

Tüm kabuk bu şekilde soyulduktan sonra meyvenin yüzeyinde kalan gözler meyve bıçağı yardımıyla alın. Temizlediğiniz gövdeyi istediğiniz şekilde kesebilirsiniz. Kare, dikdörtgen, halka şeklinde kesebilirsiniz.

Ananasta bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. C vitamini, bromelain gibi önemli bileşenlere sahip olan ananas çok az kalori içerir.

Ananas

Ananas suyu nasıl hazırlanır?

  • Eğer katı meyve sıkacağınız varsa, anansı soyun ve parçalarını katı meyve sıkacağına atın. Böylece kolayca ananas suyu yapabilirsiniz.
  • Ananasın baş kısmındaki yaprakları keserek çıkartın.
  • Dışındaki yeşil kabukları dikey bir şekilde keserek temizleyin.
  • Ananası dilimleyin.
  • Hazneye yerleştirdikten sonra, sıkacağı yüksek güçte çalıştırın.

Ananas suyunu başka meyve suları ile birleştirerek lezzetli kokteyller hazırlayabilirsiniz. Ananas kabuğunu da atmak yerine, kaynatarak değerlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu