Antika mobilyalarınızı boyarken dikkat edin

Antika mobilyaların bakımını yaparak, uzun yıllar kullanabilirsiniz. Boyama işlemi, antika mobilyalar için çok önemlidir, ancak işlem sırasında, eski dokunun kaybedilmemesi için bazı noktalara dikkat edilmelidir:

Malzemeler: 
Boya sökücü 
Zımpara 
Boya 
Boya fırçası 
Şablon 
Boya kazıcı 
Koruyucu gözlük 
Lastik eldivenler 
Maske 
Eski bir bez 

• İlk aşama, eski boyanın dokuya zarar vermeden çıkarılmasıdır. Eski boya birkaç kat olabilir. Bunu çıkarmak için, boya sökücü kullanılır. Kimyasalların size zarar vermemesi için, plastik eldivenler giyin. Ayrıca, bu malzemeleri solurken ciğerlerinize zarar vermemesi için, yüzünüze maske takın. 

• Boya sökücüyü fırça yardımıyla mobilyaya uygulayın ve bir süre bekletin. Boya sökücüyü çıkarmak için, mobilyanın cinsine göre, yıkayabilir, silebilir veya kazıyabilirsiniz. Boya birkaç katsa, tamamını çıkarmak için, bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. 

• Boyayı kaldırdıktan sonra, tüm mobilyayı ıslak bir bezle güzelce silin ve kurulayın. 

• Ahşabı boyaya hazır hale getirmek için, zımparalamanız gerekir. İnce bir zımpara ile dokuya fazla zarar vermeden, mobilyayı zımparalayın. Bu işlem bitince, nemli bir bez ile bütün talaşı silin. 

• Antika mobilyayı boyamadan önce, boya ile nasıl bir etki yaratmak istediğinize karar verin. İnce bir kat boya, ahşabın kendi renginin de görünmesini sağlar. Bu görünümü elde etmek için, su bazlı bir boya kullanın. Fırça yardımıyla, düzgün hareketlerle boyayın. Kurumasını bekleyin. 

Antika mobilyalarınızı bu yöntemle boyayarak, hem eski dokusunu koruyun, hem de bakımlı görünmesini sağlayın. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu