Antre Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Antre, evin giriş noktası olduğu için ilk intibanın oluşturulduğu alandır. Antre dekorasyonu evin önsözü gibi, evin geneli ile ilgili ipuçlarını barındırmalıdır.

 Eve giriş, ilk izlenimin oluşturulması için belirleyicidir. Eve ilk giriş alanı olan antrenin dekorasyonu, evin genel dekorasyonunun tarzını belirler. Bu sebeple, antre dekorasyonunda, evin özelliklerini vurgulayacak ayrıntılara yer verilmesi, evin karakterinin ifade bulmasını sağlar.

Stil: Antreniz çok geniş ya da daracık bir alan olabilir. Önemli olan, antrede, evin geri kalanındaki dekorasyon stilini ortaya koyabilmektir. Eve girişte, misafirlere bulundukları ev ile ilgili yeterli ipucunu antrede verebiliyor olmak gerekir. Antre dekorasyonu formal ya da informal, samimi, egzotik, lüks ya da sıcak olabilir. Evin genel stilini yansıtıyor olması önemlidir.

Işıklandırma: Antredeki ışıklandırmanın hafif loş ve yumuşak olması önerilir. Ancak mevcut mobilyaları ve holü gösterecek kadar aydınlık olması gerekir. Antrenin dış girişinin de ışıklandırılmasını unutmayın. Misafirlerin zili kolayca bulabilmelerini sağlayın ve kapınızın dışını dilediğiniz şekilde süsleyin. Paspas seçimi ve bitki kullanımı da dış girişe güzellik katan detaylardır.

Mobilyalar: Antredeki mobilyalar, evin genel stili ile uyum içinde olmalıdır. Antrede en azından anahtarları ve mektupları koyabileceğiniz bir masa olması gerekir. Yer varsa, bir oturma alanı oluşturmanız da antreye konfor ve güzellik katar. Rahat ayakkabı girip çıkarmak ve ceketleri, mantoları asmak için de mutlaka oturma ve askı düzeni oluşturulmalıdır.

Yerler: Antrede desenli bir yer döşemesi veya halı seçimi, dekorasyona hareket katar. Antrede mobilya az ise, yerler genel dekorasyonu belirleyici en önemli unsur olacaktır.

Aksesuarlar: Antrede ayna kullanmak, antreye derinlik katan detaylardandır. Bu alanda kullanacağınız sanat eserleri de evin girişini kişiselleştirmenizi sağlar. Antrede vazoda taze çiçekler bulundurarak, evin genel havasına renk, canlılık ve güzellik katmış olursunuz.

Öngörünüm: Antreden, evin görünen bölümlerinin de düzenlenmesi gerekir. Antrede duran birinin ilk bakışta evin hangi bölümlerini göreceğini hesap ederek, bu görünümlerin mümkün olan en şık hale getirilmesi gerekir. Antreden bakıldığında, evin hangi bölümlerinin, ne şekilde göründüğünü mutlaka dikkate alın ve gerekli düzenlemeleri bu doğrultuda gerçekleştirin.

Antre dekorasyonu, ev ile ilgili ilk izlenim oluşturulacağı için özenle gerçekleştirilmelidir. Antre dekorasyonunda evin genel dekorasyonunun izdüşümleri bulunmalı, ev sahibinin kişiliği ve zevki yansıtılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu