Aperol Spritz Tarifi

Aperol spritz oldukça serinletici, fazla tatlı olmayan, kabarcıklı bir kokteyldir. İşte size enfes bir aperol spritz tarifi.

Bu kokteyl bir Akdeniz ülkesinin yazı tadında denilebilir, rengi dolayısıyla da görünüşü gün batımını andırır. Denilebilir ki tam bir yaz kokteyli.

Aperol Spritz

Aperol Spritz İçeriği

Bu kokteyl için temel olarak dört malzeme gerekiyor.

  • Aperol

İçki dükkanlarında genelde likörlerin yanında yer alır. Turuncu renkte oldukça hoş bir görüntüsü vardır. Portakal tadındadır.

  • Prosecco

İkinic olarak proseccoya ihtiyacınız olacak. Prosecco köpüklü bir İtalyan şarabıdır. Aromatik ve köpüklü bir şaraptır. İçimi oldukça rahat bir şarap olduğu söylenebilir. Ferahlatıcıdır.

  • Soda

Kokteyli köpüklü hale getirebilmek için soda geekiyor. Herhangi bir marka sade soda işinizi görür. Kokteyl ferahlığını da sodadan alıyor.

  • Birkaç dilim portakal

Eğer mevsimi değilse portakal dilimi kullanmayabilirsiniz. Fakat bu kokteyl için portakal dili neredeyse klasik bir görüntü sağlar. Tabii sadece görüntü için, tadına etki etmiyor.

Aperol Spritz

Aperol Spritz Nası Yapılıyor?

Koktely oldukça kolay yapılıyor. Birkaç buz koyduğunuz bardağın içine tüm malzemeleri ilave edin. Portakal dilimleriyle süsleyin. İşte aperol spritz tarifi bu kadar.

Oranları damak tadınıa göre ayarlamalısınız. Sodayı bardağa koyun, üstüne eşit oranda aperol ve prosecco ilave edin. Hepsinden üçte bir oranında kullanabilirsiniz. Klasik tarif böyledir. Ama eğer aperol size acı geliyorsa, aperolu az koyup proseccoyu çok koyabilirsiniz. Tamamen damak tadınıza kalmış.

Aperol %11 alkol içerir, prosecco ise %12 alkol içerir. Kokteylinizin daha az alkol içermesini istiyorsanız her ikisinden de az kullanmakta fayda var.

Aperol Spritz Nasıl İçilir?

Bu kkteyl genelde aperitif olarak tüketilir. İştah açması için yemekten önce içebilirsiniz. Ya da misafirlerinize yemekten önce servis edebilirsiniz. Akdeniz mezeleriyle muhteşem olur. Acı bir tadı olduğunu da unutmayın. Tuzlu, kremsi / yağlı ve tatlı yiyecekler acı lezzetleri ön plana çıkarır.

Zeytinli ve parmesan peynirli atıştırmalıklarla kokteylinizi yudumlayabilirsiniz. Üzüm, portakal, çilek gibi meyvelerin yanında da içilebilir. Patlamış mısırın yanında da güzel olur.

İtalya’da çok yaygın olan bu kokteylin marketlerde hazır versiyonları hatta alkolsüz olanları da vardır.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu