Arabadaki Kar ve Buz Nasıl Temizlenir?

Son yılların en karlı günlerini yaşadığımız son zamanlarda, sürücüler araçlarının buzlanması sorunuyla karşı karşıya kaldılar. Tamamen karla kaplanmış arabalar ve buz tutmuş camlar, kardan arındırılmayı bekliyor.

Kar İçinde Araba

Kar ve buzlanmayı temizlemek için; buz kazıma aleti ya da yassı plastik bir araca ihtiyacınız var. Temizleme işlemi sırasında eldiven kullanmayı da ihmal etmeyin.

Buz kazıma aletini kullanırken arabaya zarar vermemeye dikkat edin. Bastırmadan hareket edin. Tavandaki karı temizlerken de karları öne doğru değil de yanlara doğru iterseniz, önde kar birikmesini engelleyebilirsiniz.

Kar İçinde Araba

Eğer camlarınız buz tutmamışsa yola çıkabilirsiniz. Fakat buzlanma varsa, birkaç yöntemle onları da temizlemeniz gerekecek.

Su ile temizleme: Ilık su bu işlem için yeterli olacaktır. Suyu camlara döktüğünüzde, arabanı kaloriferini de çalıştırırsanız, buzlar kolayca çözülecektir. Kullanacağınız suyun sıcaklığı önemlidir. Kaynar su camların çatlamasına sebep olabilir.

Buz spreyleri: Yapı marketlerde satılan buz spreyleri ile buzlanmadan kolayca kurtulabilirsiniz.

Antifriz ile buz çözme: Hazır silecek suyunu doğrudan cama uygulayarak buzu çözebilirsiniz.

Kolonya ile buz temizleme: Bir beze kolonya dökerek camı bu bezle silebilirsiniz.

Tuz ile buz çözme: Bir bezin ya da bez torbanın içine bir avuç kadar tuz koyarak camları bu bezle fazla bastırmadan silin. Buzlar kolayca çözülecektir.

Sirke ile buz çözme: Püskürtme yapabilen bir kabın içine biraz sirke ve biraz su koyun. Bu karışımı buzların üzerine uygulayın. Sirke cama zarar vermeyecekse de cama doğrudan uygulamamalısınız.

Kaporta ve tavandaki karları kabaca almanız yeterli olacaktır. Buralarda oluşan buzlanma, araba çalıştığında kendiliğinden kolayca çözülecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu