Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Çok fazla kimyasal içermemesi sebebiyle tercih edilen ve temizlikte güvenle kullanılan Arap sabunu son yıllarda yeniden yaygınlaşmaya başlamıştır.

Arap sabunu sarı ya da açık kahverengi renkte, yarı akışkan ya da macunumsu kıvamdadır.

Arap Sabunu ve Temizlik

Halı Temizliği: Halıları elektrik süpürgesi ile iyice süpürün. Ardından bir kovaya ılık su ve bir miktar arap sabunu (halının kirlilik durumuna göre) ilave edin. Yumuşak bir sabunu kovadaki su ile ıslatın. Halıyı bu bezle silin. Ardından halıyı bol su ile durulayın. Aynı işlemi koltukların temizliği için de kullanabilirsiniz.

Parke Temizliği: Bir kovanı içine su koyun. Kovaya bir miktar arap sabunu ve parkeleri parlatması için bir miktar beyaz sirke ilave edin. Parkeleri önce süpürün. Ardından bu karışımla silin. Parkeleri silmek içi mikrofiber bez kullanmanız önerilir. Son olarak da yerleri iyice durulayın. Laminat parke nasıl silinir konusu için yazımıza göz atabilirsiniz.

Çelik ve Metal Yüzeylerin Temizliği: Banyo ve mutfaklardaki duş başlıkları, musluklar ve kapı kolları zamanla kireçlenir. Bu yerlerin temizliği için arap sabunu kullanabilirsiniz. Bir kovada arap sabunu ve suyu karıştırın. Bu karışımla metal yüzeyleri iyice silin. Lekeli bölgeler için arap sabunu doğrudan lekenin olduğu yere uygulanmalıdır.

Lavabo ve Klozet Temizliği: Bir miktar arap sabununu lavabo ya da küvete dökün. Fırça ya da sünger yardımıyla ovalayın. Ardından üzerine kaynar su dökün. Böylece yüzeyler hem parlar hem de kötü koku giderilmiş olur.

Çamaşır Temizliği: Çamaşır makinesinin deterjan bölümüne deterjana ilaveten bir miktar arap sabunu koyun. Özellikle beyaz çamaşırların temizliğinde arap sabunu oldukça etkili olacaktır. Perdelerdeki lekeler de arap sabunu ile çıkarılabilir.

Arap Sabunu ile Saç Yıkanır mı?

Tamamen doğal ve işlenmemiş olduğundan emin olduğunuz arap sabunu ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Eğer arap sabunu parfüm kokuyorsa işlenmiş bir sabundur. Bu durumda saçlarda kullanılması önerilmez.

Doğal arap sabunu aktarlarda ya da doğal ürünler satılan dükkanlarda bulunabilir. Bazı sabu firmaları da tamamen geleneksel yöntemlerle doğal arap sabunu üretimi yapmaktadır.

Arap sabunu ilk kullanıldığı zaman saçları sertleştirebilir. Saçın sabuna alışmasından sonra ise durum değişecektir.

Tüm bu temizlik işleri için sıva ya da katı halde arap sabunu kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu