Arap sümbülü yetiştirme önerileri

Sümbülgiller ailesinden olan arap sümbülü, soğanlı ve otsu bir bitkidir.

Arap sümbülü, toprak ve bataklık alanlarda yaşayan bir cinstir. Anavatanı Afrika, Akdeniz ve Orta Asya’dır. Türkiye’de ise, Akdeniz Bölgesi’nde Toros Dağları’nın güneyindeki makilik alanlar ve kayalıklarda doğal olarak yetişmektedir.

Arap sümbülünün mavi-mor başta olmak üzere, pembe ve beyaz çiçekleri bulunur. Bitki 15-35 santimetreye kadar boylanabilir. Genellikle şubat- mayıs aylarında çiçek açar. 20-40 kadar çiçek bir salkımda toplanır. Ayrıca bitkinin, bazı türleri kokulu iken, bazıları da kokusuz olur.

Arap sümbülü, güneşi sever. Bu nedenle, bahçedeki güneşli alanlar bitki dikimi için idealdir. Arap sümbülü geçirgen ve ince topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Bitki dikim alanının, bir hafta kadar öncesinden hazırlanması gerekir. Bunun için toprağın, hayvan gübresi ya da organik gübre ile karıştırılması önerilir. Ardından toprağın 7-8 santimetre altına, bitkinin soğanı yukarı bakacak şekilde dikimi yapılabilir. Bitki soğanlarının, 10-15 santimetre arayla dikilmesi önerilir. Son olarak da, üzerleri toprak ile örtülür. Arap sümbülüne, yağmurlama yöntemi ile can suyu verilmesi tavsiye edilir.

Arap sümbülü, soğuk ve sıcaktan kolay etkilenmez. Kuraklığa da dayanıklı bir bitkidir. Ancak büyüme döneminde, toprağın nemli olmasına özen gösterilmesi önerilir.

Siz de, bu bilgiler ile bahçenizde gruplar halinde güzel görünümlü çiçekler açan Arap sümbülü yetiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu