Aromatik bitkileri yetiştirirken nelere dikkat edilmelidir?

Aromatik bitkiler, tüm dünya mutfaklarında kendine yer bulur. Siz de, birkaç noktaya dikkat ederek, bahçenizde lezzetli ve sağlıklı aromatik bitkiler yetiştirebilirsiniz.
• Yaşadığınız bölgenin iklim şartlarına göre, yetiştireceğiniz bitkiler daha kolay veya zor uyum sağlayabilir. Bu sebeple, yetiştireceğiniz bitkiye karar verirken, bölgenizin iklim şartlarına uygun olanları tercih edin. Gerekirse, bir uzmandan yardım alın.

• Dereotu, maydanoz ve kekik, çimlenme döneminden sonra çok hassastır. Bitkiler beş, on santimetre boyuna gelinceye kadar, çok özenli bakılmalıdır. Yetiştikleri alandaki yabani otları temizlerseniz, daha kolay güçlenir ve sağlıklı olurlar.

• Fesleğen yetiştirirken, yaz boyunca bitkiyi gözlemleyin. Çiçekleri çıkar çıkmaz, bunları koparın. Böylece, bitki daha kolay güçlenir.

• Nane, çok kolay yayılan bir bitkidir. Kontrol altına alınmazsa, bütün bahçeyi kaplayabilir. Bu sebeple, yetiştirmek istediğiniz kadar naneye müsaade edin. Diğerlerini köklemeniz gerekir.

• Adaçayı, çimlenme sırasında oldukça hassastır. Çok soğuk bir iklimde, adaçayının yaşama şansı azalır. Dikimini, sıcak aylara yakın dönemlerde yapmalısınız.

• Kekik, sıcak iklimlerde ortaya çıkar ve oldukça keskin bir kokusu vardır. Sıcak iklimde, düzenli sulanarak sağlıklı tutulabilir.

Aromatik bitkiler yetiştirirken, yukarıdaki bilgiler işinize yarayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu