Asma Yaprağı Nasıl Seçilir?

Asma yaprağı nasıl seçilir? Lezzetli yaprak sarmalar yapabilmek için asma yaprağı nasıl seçilir?

Sarmaların lezzetli olmasını istiyorsanız öncelikle doğru yaprağı seçmelisiniz. Hazırlayacağınız sarmanın lezzetli olabilmesi için, kullanacağınız yaprağı iyi seçmeniz gerekir. Sarma yaparken, yaprağı iki şekilde kullanabilirsiniz. Zeytinyağlı yapacaksanız büyük geniş yapraklar, etli yapacaksanız küçük yapraklar uygun olur. Yaprakların kart ve damarlı olmaması da son derece önemli. Yaprak iyi değilse yemek de lezzetli olmaz.

Aldığınız yapraklar içerisinde yırtık olanları tencerin altına serin, bu yapraklar dolmalık olarak saramayın. Böylece hem değerlendirmiş olursunuz hem de tencerenin dibi tutmaz. Alırken de yırtık yaprakları almamaya özen göstermelsiniz.

Yaprağı yeşil haliye yani salamura olmamış olarak aldıysanız haşlayarak sarılmaya uygun kıvama getirebilirsiniz. Çok haşlarsanız sarmaya başladığınızda yırtılacaktır. Eğer yapraklar çok körpe ise haşlamadan kaynar suda bir kaç dakika bekletmek de yeterli olabilir.

Taze yaprak

  • Taze yaprak dalından koparıldıktan ya da satın alındıktan sonra, desteler halinde bol su altında yıkayıp süzdürün.
  • Kullanacağınız yaprağın miktarını göz önünde bulundurarak, bir tencerenin içine su koyup kaynatın. Yaprakları kaynayan suyun içine atın.
  • Birkaç saniye kadar kısa bir sürede haşlayıp, sudan alın.
  • Soğuduktan sonra, sarmayı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Salamura

  • Tuzlanmış (salamura) yaprağı, kavanozdan çıkarın ve tuzundan arınana kadar bol suyun altında yıkayın.
  • Yaprakları akşamdan ya da sarma hazırlamaya başlamadan iki saat önce soğuk suda bekletin.
  • Beklettiğiniz yaprakları tencerede kaynayan suyun içine atın. Suyun içinde birkaç dakika haşlandıktan sonra çıkın.
  • Sudan çıkardığınız yaprakları, süzdürdükten sonra kullanabilirsiniz.
  • Not: Taze yaprağı haşlarken, tencerenin içine birkaç damla limon damlatabilirsiniz.

Salamura yaprak nasıl olur?

Dalından yeni toplanmış taze yaprakların tuzlanarak, bir nevi turşu şeklinde kavanozlarda saklama yöntemine verilen isimdir.

Asma Yaprağı Nasıl Toplanır?

Asma yaprağı toplanırken dalların ucundan son sürgünlerinden  2-3 yaprak olacak şekilde toplanır. Kart olanlar toplanmamalı, bunu anlamanın yoluysa öncelikle yaprağın rengine dikkat etmekten geçiyor, kart yapraklar daha koyu yeşil ve sert damarlı oluyor.

Yaprağı toplarken açık renkli, damarları sert ve çok olmayan, yaprakların girinti ve çıkıntıları çok aralıklı olmayan yapaklar seçilmeli. Toplarken poşete koymaktansa kese kağıtlarını tercih etmeniz yaprağın daha güzel saklanması için ilk adımdır, toplanan yapraklar 1-2 gün boyunca gölge ve serin bir yerde bekletilir, yumuşayıp hafif solması yaprakları daha kolay istiflenmesini sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu