Asma Yaprağı Nasıl Seçilir?

Lezzetli yaprak sarmalar yapabilmek için asma yaprağı nasıl seçilir?

Sarmaların lezzetli olmasını istiyorsanız öncelikle doğru yaprağı seçmelisiniz. Zeytinyağlı yapacaksanız büyük geniş yapraklar, etli yapacaksanız küçük yapraklar uygun olur. Yaprakların kart ve damarlı olmaması da son derece önemli. Yaprak iyi değilse yemek de lezzetli olmaz.

Aldığınız yapraklar içerisinde yırtık olanları tencerin altına serin, bu yapraklar dolmalık olarak saramayın. Böylece hem değerlendirmiş olursunuz hem de tencerenin dibi tutmaz. Alırken de yırtık yaprakları almamaya özen göstermelsiniz.

Yaprağı yeşil haliye yani salamura olmamış olarak aldıysanız haşlayarak sarılmaya uygun kıvama getirebilirsiniz. Çok haşlarsanız sarmaya başladığınızda yırtılacaktır. Eğer yapraklar çok körpe ise haşlamadan kaynar suda bir kaç dakika bekletmek de yeterli olabilir.

Asma Yaprağı Nasıl Toplanır?

Asma yaprağı toplanırken dalların ucundan son sürgünlerinden  2-3 yaprak olacak şekilde toplanır. Kart olanlar toplanmamalı, bunu anlamanın yoluysa öncelikle yaprağın rengine dikkat etmekten geçiyor, kart yapraklar daha koyu yeşil ve sert damarlı oluyor.

Yaprağı toplarken açık renkli, damarları sert ve çok olmayan, yaprakların girinti ve çıkıntıları çok aralıklı olmayan yapaklar seçilmeli. Toplarken poşete koymaktansa kese kağıtlarını tercih etmeniz yaprağın daha güzel saklanması için ilk adımdır, toplanan yapraklar 1-2 gün boyunca gölge ve serin bir yerde bekletilir, yumuşayıp hafif solması yaprakları daha kolay istiflenmesini sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu