Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir?

Aspiratör filtresi nasıl temizlenir? Mutfakta en sık kullanılan beyaz eşya olan aspiratörlerin filtresi yağ ve kirleri tutar. Bu sebeple sık sık temizlenmelidir. Bunun için filtreyi çıkarmalısınız. Aspiratör nasıl sökülür? Yağlı aspiratör motoru nasıl temizlenir? Aspiratör filtresi bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Mutfağınızı saran kötü kokulardan kurtulmak için aspiratör, diğer adıyla davlumbaz kullanın. Tüm beyaz eşyalar gibi, aspiratörler de hayatımızı kolaylaştıran vazgeçilmez eşyalar arasında yer alıyor.

Mutfakta aspiratör kullanırken nelere dikkat edebilirsiniz?

 • Davlumbazı çalıştırırken filtresinin olup olmadığını kontrol edin. Temizlik haricinde davlumbazın filtresini yerinden çıkarmayın.
 • Özellikle kızartma yaparken mutfağı saran koku oldukça rahatsız edicidir. Mutfağı bu kokudan arındırmak için davlumbazı çalıştırma ihtiyacı hissedersiniz. Davlumbazı çalıştırdığınızda sık sık kontrol edin. Kızmış yağ davlumbaza sıçrayarak tehlike yaratıyor.
 • Davlumbazınız çalışır durumdayken ocağı boş olarak açık bırakmayın. Ocağın üzerinden tencereyi alacaksanız, kesin suretle ocağın altını kapatın.
 • Yemeğin pişme işlemi bittikten sonra davlumbazı bir müddet daha çalıştırın. Böylece mutfağınızı saran yemek kokusundan daha kolay arınmasını sağlayabilirsiniz.
 • Mutfağınıza davlumbaz alırken, davlumbazın bacaya mı bağlı olarak çalıştığına, ya da dahili dolaşıma mı uygun olduğuna dikkat edin.

Aspiratör Temizliği

Aspiratör filtresi nasıl temizlenir? Mutfak temizliğinde aslında bakılırsa, en çok aspiratör temizliğine dikkat etmek gerekiyor. Çünkü aspiratör, yemek yaparken oluşabilecek tüm kokuları içine çekiyor. Ve etrafa yayılacak kötü kokuların oluşmasını engelliyor.

Mutfakların temizlik konusunda kurtarıcılarından olan aspiratörler yağ birikmesi sonucu zamanla kirleniyor. Aspiratör yemek kokularını ortadan kaldırdığı için hemen her mutfakta kullanılıyor. Yağ lekesi katmanlarından arındırılmazsa zamanla kullanılmaz hale de geliyor. Aspiratör temizliği zahmetli bir iştir. Filtrelerinin tıkanıp veriminin düşmesini istemiyorsanız, temizliğini düzenli olarak  yapmalısınız.

Yemekten çıkan buharların, yağlanmaya neden olmaması adına aspiratörlerin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Aksi halde, bu yağlar zaman içerisinde katmanlar oluşturuyor. Ve filtreler tıkanıyor.

Kullanım kılavuzundaki talimatlara uyarak, aspiratörünüzün temizlenmek istediğiniz parçasını sökün. Diğer taraftan geniş bir leğen içerisinde su kaynatın. Sıcak su, aspiratörde biriken yağların yumuşamasına yardımcı olacaktır. Parçaları, bir süre sıcak su içerisinde bekletin.

Aspiratör temizliğinde yağ sökücülerden ve bulaşık deterjanlarından faydalanın. Yağ sökücü spreyi, fazla yağ kalıntısı olduğundan dolayı özellikle filtrelere sıkın ve bekleyin. Ardından da bir bulaşık süngeri yardımı ile parçaları çizmeyecek şekilde silin. İşlemin ardından, parçaları durulayın ve kurumaya bırakın.

Ankastre aspiratörlerin temizliğinde, sadece ankastreler için üretilen temizlik malzemelerini kullanmanızda fayda vardır. Aspiratörün çizilmesini önleyen ve parlaklık veren bu malzemeleri, alışveriş marketlerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Derinlemesine bir aspiratör temizliği yapmadığınız zamanlarda da aspiratörünüzü nemli bir bez ile silmenizde yarar vardır. Bu durum, aspiratörünüzün erken sürede kirlenmesini engelleyecektir.

Aspiratör Nasıl Temizlenir?

 1. Aspiratörün parçalarını sökün.

  Bunun için kullanma kılavuzundan yardım alın. Ya da sizin için aşağıda anlattık. Oradan yardım alın.

 2. Söktüğünüz parçalara yağ sökücü dökün.

  Bunun için yağ sökücü deterjan kullanın. Ankastre için kullanın temizlik deterjanı işe yarar. Temizleyiciyi söktüğünüz parçalara sıkın. Parçaları bu halde bekletin.

 3. Beklemeye bıraktığınız parçaları yumuşak bir bezle ovun.

  Yıkanabilir parçaları bulaşık makinesine koyabilirsiniz.

 4. Temizlenen parçaları bol su ile durulayın.

  Parçalarda leke kalmadığından emin olun. Ardından kurulayın.

 5. Kuruladığınız parçaları yerine monte edin.

  Parçaların yerine oturduğundan emin olun.

Aspiratör nasıl sökülür?
Aspiratör nasıl sökülür?

Aspiratör Nasıl Sökülür?

Birbirinden farklı model ve özellikte pek çok aspiratör var. Her aspiratörün kullanımı da farklı. Dolayısıyla sökülüp takılmaları da farklıdır. Fakat teme olarak birbirilerine benzerler. Bu sebeple aşağı yukarı hepsi benzer şekilde sökülüp takılıyor. Oldukça da basittir. Filtrenin tutulacak bir kısmı var. O kısımdan tutup çektiğinizde filtre kapağını çıkarabilirsiniz. İşte bu kadar basit.

Alırken aspiratör kutusundan kullanma kılavuzu çıkar. Kılavuzu atmayın. Bu kılavuzdan aspiratörün nasıl söküldüğünü öğrenebilirsiniz. Yönergelere uyarak aspiratör nasıl sökülür bakın. Aşağıdaki video da size yardımcı olabilir.

Aspiratör Filtresi Bulaşık Makinesinde Yıkanabilir mi?

Aspiratör filtresi iki ay içinde iyice yağ tutar. İki ayda bir temizleyin. Aspiratörün makinede yıkanabilen parçaları vardır. Bu parçaları makineye atarak yıkayın. Diğer yerlerini silerek temizleyin.

Aspiratör filtresi çeşitli materyallerden yapılan bir parçadır. Eğer aspiratör filtresi paslanmaz çelikten ise makinede yıkayın. Bazı filtreler alüminyumdur. Eğer sizin aspiratörünüz de öyleyse filtreyi makinede yıkamayın. Söküp bezle silin. Bunu yukarıda anlattık.

Bazı davlumbazlarda ise karbon filtre vardır. Karbon filtre bulaşık makinesinde yıkanabilir. Fakat makineye deterjan koymayın. Sadece filtreyi koyup makineyi en fazla 70 derece sıcaklıkta çalıştırın. Karbon filtreler en fazla 5 kere yıkanabilir. 12 ay da bir de değiştirilmelidir.

Aspiratör filtresi bulaşık makinesinde yıkanır mı?
Aspiratör filtresi bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Doğal Yolla Aspiratör Temizliği Nasıl Yapılır?

Aspiratör temizliği için kimyasal olmayan malzemeler kullanabilirsiniz. Karbonat, beyaz sirke ve soda bunun için iyi alternatifler. Aspiratör filtresi nasıl temizlenir sorusunun üç cevabı var:

Sodalı Temizlik

Aspiratör filtresi nasıl beyazlatılır merak ediyor musunuz? O halde sodalı temizlik yapın. Filtreyi sökün. Büyükçe bir tencereye su koyun. Suyu kaynatın. Kaynattığınız suya bir şişe soda dökün. Karışıma filtreyi koyun. Filtreyi 10 dakika bu şekilde bekletin. Yağların söküldüğünü göreceksiniz. Bir bezle iyice ovun. Ardından filtreyi bol su ile yıkayın. Ve iyice kurulayın.

Karbonatlı Temizlik

Aspiratör filtresi karardı ise karbonatlı temizlik yapın. Çelik bir tencereye su koyun. Suyu kaynatın. Kaynayan suya söktüğünüz filtreyi koyun. Ardından iki kaşık karbonatı yavaş yavaş ilave edin. Karbonatı bir anda koyarsanız su köpürür. Yavaş yavaş koyun. Karbonatlı suyun içinde kaynayan filtrenin kirleri çıkar. Filtreyi elinizi yakmadan sudan alın. Bol su ile yıkayın. Ardından kurulayın.

Beyaz Sirkeli Temizlik

Karbonatlı temizliğin ardından beyaz sirkeli temizlik yapın. Böylece filtre gıcır gıcır olur. Karbonatlı temizliğin ardından filtreyi sudan çıkarın. Beyaz sirkeye batırdığınız eski bir diş fırçası ile filtreyi iyice ovun. Filtre parlayacak. Bunun için sünger de kullanabilirsiniz. Ardından filtreyi bol su ile durulayın. Son olarak da iyice kurulayın.

Aspiratör Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Zor lekelerde lavabo temizleyicilerinin kullanılması önerilmemektedir.
 • Temizlerken elektrik aksamına dikkat edin. Su kaçırmamaya özen gösterin.
 • Durulama aşamasına özellikle önem verin. Deterjan tam olarak durulanmazsa, artıklar yemeklerinize damlayarak sağlığınıza zarar verir.

Ankastre aspiratörlerin temizliğinde, sadece ankastreler için üretilen temizlik malzemelerini kullanmanızda fayda vardır. Aspiratörün çizilmesini önleyen ve parlaklık veren bu malzemeleri, alışveriş marketlerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Aspiratörünüzü temizlerken elektronik kısımlarına su kaçmamasına dikkat edin. Parçaları tek tek durulamalı ve parçalarda deterjan kalmadığından emin olmalısınız. Ardından aspiratörünüzü güvenle kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu