Mutfak

Aşure Nasıl Saklanır?

Aşure/aşura pişirme vakti geldi. Aşure; Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler tarafından kutsal sayılıp ibadet ve dualarla geçirilen bugünün sembolüdür.

Köklü bir geçmişe sahip olan aşure, hemen tüketilebileceği gibi bir süre muhafaza edilip daha sonra da yenebilir. İçeriğinden çeşitli besinler olan aşureyi muhafaza ederken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacak.

Aşure pişirmenin incelikleri

Yapılışı her yöreye göre değişen ve genel olarak buğday, nohut, fasulye, kuru üzüm, kayısı, badem ve ceviz gibi 10’a yakın baklagil, meyve ve sert kabuklu yiyeceklerin katılmasıyla özenle hazırlanan aşure, protein ve vitamin deposu olarak adlandırılır.

Kişi sayısına göre malzeme miktarı değişir. Aşure yaparken, buğdayın akşamdan pişirilmesi, nohut, fasulye, kuru üzümün de akşamdan ıslatılması önerilir.

Ertesi gün bu malzemeler ayrı ayrı haşlanıp suyu süzüldükten sonra, bütün malzeme bir tencerede kaynatılır ve aşurenin kıvamına göre de su ilave edilir.

Aşurenin kaynamaya başlamasıyla da incir, kayısı ve şeker katılıp bal rengine gelinceye kadar pişirilmesi gerekir.

Piştikten sonra kaselere konan aşurenin üzeri ceviz, fındık, fıstık ve tarçınla süslenerek servis edilir.

Aşurelik buğday, nohut ve kuru fasulye ayrı kaplarda ıslatılıp en az altı – sekiz saat suda bekletilir. Tozşeker miktarını arzunuza göre ilave edilip, eksiltilebilinir. Tozşeker doğrudan tencereye eklenebileceği gibi suda eriterek de konulabilir. Şeker yerine tatlandırıcı ile de aşure yapabilirsiniz. Kuru incir aşurenin rengini koyulaştırabileceğinden, doğrayıp birkaç dakika haşlanabilir.

Aşure nasıl saklanır?

Aşureyi ocaktan aldıktan sonra bir süre soğumasını beklemelisiniz. Sıcak halde dolaba koyarsanız, aşure ekşir. Dolaba almadan önce aşureyi küçük kaselere bölüştürebilirsiniz. Kaselerin üzerini de örtmenizde fayda var. Bütün halde saklayacaksanız, ağzı kapalı bir saklama kabı kullanmalısınız.

Eğer derin dondurucuda saklayacaksanız, kap seçimine dikkat etmelisiniz. Bunun için ağzı kapalı bir saklama kabı ya da yeriniz yoksa buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz. Buzdolabı poşeti kullanacaksanız, poşetin ağzının iyice kapandığından ve hava almadığından emin olmalısınız.

Derin dondurucudan çıkardığınız aşureyi yemeden önce 6 saat beklemelisiniz.

Afiyet olsun.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir