Aşure Tarifi

Aşure; Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Museviler tarafından kutsal sayılıp ibadet ve dualarla geçirilen günün sembolüdür.

Bu topraklarda en yaygın inanç ise Muharrem ayının 10. günü Kerbela’da Emeviler tarafından katledilenleri anmak ve bu acıyı paylaşmak için yapılmasıdır. Müslümanların yanı sıra bu topraklarda yaşayan Hıristiyan Ermeniler, Rumlar, Süryaniler ya da Museviler de aşure ya da aşure benzeri tatlılar yapmaktadır.

Aşurenin yörelere göre pek çok farklı tarifi vardır. Kimileri daha çok malzeme kullanırken kimileri daha az malzeme kullanır. Kimileri daha kıvamlı yaparken kimileri de daha sulu yapar.

Aşure Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1 kg buğday (aşurelik)
  • 400 gr pirinç
  • 500 gr nohut
  • 5 su bardağı toz şeker
  • 350 gr kuru kayısı
  • 350 gr kuru üzüm
  • 500 gr kuru fasulye
  • 350 gr kuru incir
  • 1 küçük fincan gül suyu
  • Süslemek için iri kırılmış ceviz, kuş üzümü, dolmalık fıstık, nar taneleri.

Buğdayı Hazırlayın

Bir gece önceden buğdayı ayıklayıp soğuk suda yıkayın. Tencereye buğdayın üzerini 2-3 parmak soğuk su koyun ve buğdayı kaynatın. Kaynama başlayınca tencerenin kapağını kapatın ve ocağı kapatın. Buğday sabaha kadar bu şekilde beklesin.

Nohut ve Fasulyeleri Pişirin

Ohut ve fasulyeleri de bir gece önceden ılık suya koyun ve sabaha kadar bekletin. Sabah nohutu düdüklü tencerede 1 saat haşlayın. Fasulyeyi de normal tencerede 1 saat kadar haşlayın. Nohut ve fasulye öyle pişmelidir ki elinizde aldığınızda dağılamayacak şekilde olmalıdırlar. Aşureye katıldıklarında şekerden dolayı sertleşeceklerdir. Fasulyeleri aşureye katmadan öçnce süzerek bekletmeyin, dağılırlar. Suyun içinde bekletin.

Diğer Hazırlıklar

Kayısıları yıkayıp küp küp ve küçük küçük doğrayın. Tencereye üzerini kaplayacak kadar su ve yarım su bardağı şeker koyup kayısıları haşlayın. Haşladığınız kayısıları bir tabağa alın. Yıkanmış kuru üzümleri kayısı haşladığınız suyun içine atıp haşlayın. Kuru üzümleri de haşlandıktan sora kevgirle alarak kayısıların yanına koyun. Yıkayıp küp küp ve küçük küçük doğradığınız kuru inciri de aynı suda haşlayın ve kevgirle alarak kayısı ve üzümün yanına koyun. Ardından haşlama suyunu atın.

Geceden hazırladığınız buğdaya ılık ise ılık su, soğuk ise soğuk katarak karıştırıp süzün. Buğdayı 20-25 litrelik tencereye alın. Tencereye yıkanmış pirinci de koyup 10 litre su ilave edin ve malzemeleri kaynatın. Kaynama başlayınca nohut ve fasulyeyi de ilave edin. Her malzeme eklendiğinde kaynama duracaktır. Her malzeme kaynama yeniden başladıktan sonra ilave edilmelidir ve her malzeme eklendiğinde karıştırılmalıdır. Eklenene her malzemeden sonra kaynama yeniden başlayınca bir diğer malzeme eklenmelidir. Tüm malzemeler katıldıktan sonra bir taşım daha kaynatılır ve şeker ilave edilir. Tekrar kaynama başlayınca 1 kahve fincanı gülsuyu koyup 2 dakika daha kaynatın ve ocağın altını kapatın.

Aşureniz bereketli olsun, afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu