Asya Mutfağı

Asya mutfağı birkaç ana bölgesel mutfağı içerir. Bir mutfak, genellikle belirli bir kültürle ilişkilendirilen yemek pişirme uygulamaları ve geleneklerinin karakteristik bir stilidir. En büyük ve en kalabalık kıta olan Asya, birçoğu kendi karakteristik mutfağına sahip birçok kültüre ev sahipliği yapıyor.

Kıtanın Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki birçok kültürde ortak olan malzemeler pirinç, zencefil, sarımsak, susam tohumu, biberler, kuru soğan, soya ve tofudur. Bu mutfakta karıştırarak kızartma, buğulama ve bol yağda kızartma yaygın pişirme yöntemleridir.

Pirinç çoğu Asya mutfağında yaygın olmakla birlikte, çeşitli bölgelerde farklı çeşitler popülerdir. Basmati pirinci Hint yarımadasında popülerdir, Yasemin pirinci genellikle Güneydoğu Asya’da bulunurken, uzun taneli pirinç Çin’de popülerdir ve Japonya ve Kore’de kısa taneli pirinç vardır.

Köri Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Doğu Asya’da yaygın bir yemektir. Köri yemeklerinin kökenleri Hint yarımadasındadır. Günümüzde Kuzey Hindistan, Bangladeş ve Pakistan’da ağırlıklı olarak yoğurt tabanı kullanılırken, günümüzde Güney Hindistan, Sri Lanka ve Güneydoğu Asya’dakiler genellikle hindistan cevizi sütü kullanıyor.

Asya Mutfağı Çeşitleri

Doğu Asya Mutfağı

En popüler Doğu Asya yemek bölgelerinden bazıları Çin, Kore ve Japonya’dır. Pirinç her biri için temel bir bileşen olmakla birlikte, baharatlar, et ve pişirme yöntemleri bölgeye göre büyük ölçüde değişir. Çin yemekleri arasında soya, pirinç, tofu ve erişte bulunur. Kore mutfağında, bol miktarda pirinç, soya, sarımsak, kırmızı biber gevreği, zencefil ve baklagiller popülerdir. Sığır eti, Kore mutfağında çokça tüketilir. Japon yemekleri bol miktarda deniz ürünleri, pirinç, tempura, erişte ve çok sevilen miso çorbasını içerir.

Güneydoğu Asya Mutfağı

Vietnam, Tayland ve Kamboçya ülkelerinden gelen gıdalar Asya’nın Güneydoğu bölgesindendir. Bu ulusların temel bileşenlerinden bazıları pirinç ve taze sebzelerdir. Vietnam’da bol miktarda pirinç, taze meyve ve sebze, limon otu ve fesleğen bulunur. Tayland mutfağı da Çin’den oldukça fazla etkilenmiştir. Zaman zaman pirinç ile servis edilen zıt tatlar ve dokularla yoğun aroma ve baharat bulunur. Kamboçya’da yemekler genellikle geniş bir doku ve lezzet çeşitliliğine sahip birden fazla yemek içerir.

Orta Asya Mutfağı

Bu bölge Kazakistan ve Tacikistan’ı içerir. Yemekleri diğer Asya mutfakları kadar popüler olmasa da, kendine özgü kültürel özgünlüğü var. Koyun eti ve süt ürünleri Kazakistan’ın başlıca besinleridir. Tacikistan’da pilav, et, havuç, şalgam, zeytinyağı yaygındır.

Güney Asya Mutfağı

Bu bölge Hindistan ve Pakistan’ı içerir. Baharatlı yiyecekler, pirinç, kuzu eti, sebzeler, yoğurt bazlı soslar ve köri burada öne çıkıyor. Roti (tortilla benzeri yassı ekmek) her iki ülkede de yaygındır. Baharat bu bölgenin mutfağına damgasını vurmuştur denilebilir.

Ekipmanlar

Wok Tava

Wok, Güneydoğu Asya ve Çin’de en önemli pişirme ekipmanıdır. Bu bölgenin yemeklerinin çoğunu yapmayı planlıyorsanız iyi bir wok’a sahip olmalısınız. Yuvarlak tabanlı ve düz tabanlı, elle tutulan ve iki saplı, yumuşak çelik, paslanmaz çelik, alüminyum ve teflon kaplamalı birçok tip wok vardır. En geleneksel olanı yuvarlak tabanlı ve iki kulplu yumuşak çelikten üretilendir. Isı transfer özellikleri için yumuşak çelik tercih edilir; ince damgalı paslanmaz çelik veya alüminyum, yeterli ısıyı tutmaz ve dökme alüminyumun ısınması ve soğuması uzun sürer. Geleneksel yuvarlak taban, bir kömür brülörünün çevre deliğine oturacak şekilde tasarlanmıştır. Agas ocağı ile donatılmış modern bir mutfakta, yuvarlak tabanlı wok, ocağın tasarımına bağlı olarak brülörlere sığabilir. Wok brülörlere uymuyorsa, bir wok halkasına yerleştirilebilir. Elektronik bir mutfakta, hem stabilite hem de ısı transferi için düz tabanlı bir wok en iyisidir. Düzgün yapılmış bir demir wok, en azından şimdiye kadar yapılmış herhangi bir teflon kaplama kadar yapışmazdır.

Wok’u kısık ateşte yerleştirin, bitkisel yağ ile hafifçe silin ve 10 dakika boyunca ısıda bekletin. Ardından soğumaya bırakın ve kağıt havlularla silin. Kağıt havlular temiz bir zemine tema edene kadar yağlama, ısıtma, soğutma ve silme prosedürünü tekrarlayın.

Wok Araçları

En önemli wok aracı, kızartmayı karıştırmak için kullanılan uzun saplı kepçedir. Diğer wok araçları arasında; wok’a ve wok’tan sıvı aktarmak için kullanılan bir kepçe; sıcak yağdan yiyecekleri çıkarmak için pirinç veya çelik sepetli bir süzgeç; gıdaları kaynar su veya stoktan çıkarmak için bambu sepetli bir süzgeç; temizlik için bir bambu çırpma fırçası; kızartılmış yiyecekleri boşaltmak için wok’un yanında duran bir raf.

Geniş Kap

Geniş kaplar paslanmaz çelik veya alüminyumdan üretilir, ancak daha yaygın olan istiflenebilir bambu kaplardır. Bunlar, kaynar su üzerinde bir wok içinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve genellikle servis tabağı olarak kullanılır.

Kil Çömlek

Kil kaplar – içeride sırlanmış ancak dışta sırsız “sıcak kaplar” pişirme veya güveç için kullanılır. Bir veya iki saplı çeşitli boyutlarda ve woklar halinde mevcuttur.

Satır

Satır, mutfaktaki çeşitli bıçaklarının tüm işlevlerini yerine getirir. Genel doğrama, dilimleme ve oyma için kullanılır; kemikleri doğramak için daha ağır, daha kalın satırlar kullanılır. İyi bir mutfak bıçağı seti de iş görebilir.

Pirinç Pişirici

Sık sık pirinç pişiriyorsanız, bir pirinç ocağı almayı düşünebilirsiniz. Ocağa pirinç ve su koyun, fişi takın ve düğmeye basın. İşte bu kadar.

El Tipi Blender veya Küçük Mutfak Robotu

Çoğu Güney Doğu Asya yemeği, önemli ölçüde ince doğrama gerektirir. Bir el blenderi veya küçük bir mutfak robotu hazırlık sürenizi yarıya indirir.

En Popüler Asya Mutfağı Yemekleri

Balık Topları

Balık topları muhtemelen Asyalılar için sosisli sandviç gibidir. Bölgenin her yerinde Asya asıllı tezgahlarda veya sokak satıcılarında bulunan bir çubuk veya çorba içinde tüketilen, toz haline getirilmiş veya preslenmiş balık etidir. Pişmiş, kızartılmış veya buğulanmış olarak servis edilirler ve hatta bazı ülkelerde ‘yoksul yemeği’ olarak kabul edilir.

Laksa

Laksa, Singapurlular tarafından icat edildiği iddia edilen baharatlı bir erişte çorbasıdır, ancak Çin / Malay kültüründen türetilmesi daha olasıdır. Laksa isminin kökeni bilinmiyor, ancak şimdi sadece Malezya ve Singapur’da değil, Avustralya ve ötesinde de popülerdir.

Bazen Laksa bir çorba gibi daha sulu yapılırken, bazıları mümkün olduğunca koyu yapmaktadır. Laksa içinde; erişte, hindistancevizi bazlı köri sosu / çorbası, tofu, balık çubukları, karides ve fasulye filizi bulunur. Bazen deniz ürünleri tavukla değiştirilir veya haşlanmış yumurta eklenir, ancak tüm bileşenler değişebilir.

Hainanese Tavuklu Pilav

Bu pilav Malezya, Tayland, Singapur ve Çin’de ağırlıklı olarak yenen basit, sade bir yemektir. Haşlanmış sade tavuk, beyaz pirinç ve salatalık, yumurta veya marul gibi çeşnilerle servis edilir. Bu pila daha az baharatlı Asya yemeklerinden biridir.

Berrak bir tavuk çorbası veya çorba ile birlikte çorba ile servis edilir. Tavuk esas olarak kendi suyunda kaynatılır ve istenen tadı elde etmek için suyu tekrar tekrar kullanılır. Bazen doğranmış biber, tatlı soya veya zencefilden oluşan sos, pişirme suyunda kullanılır.

Rulo Börek

Rulo börek, Çin böreği olarak da bilinmektedir. Fakat bu börek sadece Çin mutfağına özgü değildir.Rulo börek Çin, Vietnam Filipinler, Tayvan, Endonezya’nın lezzetler listesindedir. Çoğunlukla her türlü çiğ veya pişmiş et, sebze ile doldurularak pişirilen hamur işidir. Bulunduğunuz ülkeye bağlı olarak, bu börek için malzemeler çiğ, haşlanmış olabilir. En popüler malzemeler kıyılmış domuz eti, havuç, fasulye filizi, taze sarımsak, erişte, shitake mantarlarıdır. Bazen soya sosu, fıstık tozu veya balık sosu eklenir.

Dim Sum

Dim Sum ağırlıklı olarak çay ile servis edilir ve doyurucu, tatlı veya sade bir tada sahiptir. Porsiyon küçüktür ama çeşitlidir. Dim Sum genellikle bir menüden sipariş edilebilir veya servis arabaları tarafından servis edilir. Ne isterseniz alırsınız ve sadece ne yerseniz onu ödersiniz.

Kızarmış Pirinç

Pirinç, her Asya ülkesinde temel besindir. Temelde pirinç pişirilir, hindistan cevizi sosu veya safran eklenerek sebze ya da etle servis edilir. Peki artan pirinç ne yapılır? Bu yemek pirincin israf olmasını önlemek için ortaya çıkmıştır. Kızarmış pirinç, tüm Asya ülkelerinde ucuz ve lezzetli bir yemektir ve sebzeler, et veya farklı soslarla servis edilir. Yumurta, satay veya karides kraker (krupuk) ile tüketebilirsiniz.

Tom Yum

Tom Yum Tayland’dan tüm Asya’ya, özellikle Endonezya, Malezya ve Singapur’a yayıldı. Tom yum, çorba veya ana yemek olarak servis edilebilir. Pirinçle veya pirinçsiz yenir, ancak ezilmiş limon otu, demirhindi kulanımı sebebiyle ekşi bir tada sahiptir. Karides, kalamar veya balık parçaları veya istiridye mantarları, kişniş yaprakları gibi sebzeler ilave edilebilir.

Körili Tavuk

Körili tavuk, Asya’nın hemen her bölgesinde bulabileceğiniz evrensel bir yemektir.  En belirgin lezzetler için genellikle hindistancevizi, safran ve zencefil eklenir. Endonezyalılar ‘Kari Ayam’ yemeklerini daha sulu soslarla severken; Malezya ve Taylandlılar daha yoğun bir kıvam tercih eder.

Sushi

Sushi sadece Asya’da değil, dünya çapında popüler bir yemektir. Asya’da çoğunlukla lüks restoranlarda yenir, ancak Singapur, Endonezya veya Tayland’da süpermarketlerden sushi alınabilir. Suşi çiğ balıktan çok daha fazlasıdır ve Sushi ruloları oluşturmak / oluşturmak birçok kişi tarafından bir sanat olarak kabul edilir. Aslında sadece doğru türde pirinç, deniz yosunu ve soya sosu gerekir.

Tatlı, turşu zencefil ve Wasabi (at turpuna benzer yeşil, lezzetli macun) gibi diğer malzemeler neredeyse her yerde satılmaktadır.

Satay

Satay, Asya yemeklerinin en bilinenlerindendir. Temel olarak ateşte pişirilmiş, çubuğa geçirilmiş et olduğu söylenebirli. Singapur’dan Filipinler’e, Vietnam’dan Papua’ya kadar her yerde mevcuttur.

Müslüman ülkelerde, Endonezya veya Malezya’da ağırlıklı olarak tavuk veya sığır eti tercih edilse de, diğer ülkelerde karaciğer, domuz da tercih edilmekteid.r Ayrıca özellikle Tayland, Kamboçya veya Laos’ta, yağda kızartılmış kurbağa veya böcek eti bile bulabilirsiniz.

Satay genellikle çeşitli soslarla birlikte servis edilir, fıstık sosu en popüler olanıdır. Diğer yandan soğan, salatalık veya diğer sebzeler eşlik eder. Deniz ürünleri de popülerdir; balık, kalamar, karides veya diğer deniz canlıları da bir çubukta kızartılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu