Atalık Tohumlar için Yetiştirici Rehberi Erişime Açıldı

Atalık Tohumlar İçin Yetiştirici Rehberi adlı kitap Buğday Derneği tarafından erişime açıldı. Tohum saklamak, taşımak, paylaşmak ve çoğaltmak isteyenler için kılavuz niteliğinde olan kitaba online olarak erişebilirsiniz.

Bu rehber, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Dönüşüm Kitaplığı’nın ikinci kitabı.

Victor Ananias kitabın önsöszünde şu cümleleri kurar: “Kitabı bir başak olarak kabul edin, birçok tohum içeriyor sayfalarında. Bu tohumlar yemeklik değil. Anaçlar; yani ekmeniz, dağıtmanız, çoğaltmanız gerekenler.”

Bu rehber içinde sunulan bilgiler, kendi tohumlarını üretmek, tohum konusunda kendine yeterli bir düzen kurmak ve okullarda eğitim programları içinde tohum konusunu işlemek isteyen herkesin kullanabileceği şekilde hazırlandı.

Kitaptaki bölümler:

  1. Tohum ve Tarım
  2. Bitkileri Tanıyalım
  3. Tohum Üretimi
  4. Değişik Sebze Türü Bitkilerinin Yetiştirme Tekniği ve Tohum Üretim Kılavuzu
  5. Geleneksel Kültürümüzde Tohum Saklama

Kitaba online olarak şu linkten erişebilirsiniz: Atalık Tohumlar için Yetiştirici Rehberi

Atalık Tohum Nedir?

Yerli tohum, yerel tohum, ata tohumu olarak da adlandırılan atalık tohum yüzyıllardır yaşadığımız topraklara bulunun, GDO’suyla oynanmamış tohumlardır. Bu tohumlardan elde edilen mahsulden alınan tohum ekilerek çoğalılabilir. Dolayısıyla atalık tohum sürdürülebilirdir.

Bulundukları bölgenin çevre, iklim, toprak koşullarına uyum sağlamayı başarmış bu tohumların, gelecek nesillere aktarılması, çoğaltılması çok önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu