Avize Nasıl Temizlenir?

Gösterişli olduğu kadar narin de olan avizenin temizliği oldukça zordur. Özellikle de kristal avizeler çok özenle temizlenmelidir.

Kristal avizeler temizlenmeden önce bazı hazırlıklar yapmak gerekir. Bunlar güvenlik önlemleri olduğundan kesinlikle ihmal edilmemelidir. Önce avize temizliğinde dikkat edilmesi gerekenlere bakalım:

Kristal çok hassastır, çabuk çizilir ve kırılır. Bu sebeple temizlik sırasında çok dikkatli olmalısınız. 

  • Temizliğe başlamadan önce elektriği kapatın. 
  • Her zaman yumuşak, pamuklu bezler kullanın. Kağıt havlular ve tek kullanımlık toz bezleri kristali çizebilir. 
  • Avizeye doğrudan sprey temizleyici sıkmayın. Bu, avizenin çerçevesine zarar verir ve kristalde lekeler bırakır. 
  • Avizeyi temizlerken sandalyenin üstüne çıkmak tehlikelidir, merdiven kullanın. 
  • Kristalleri silerken çok fazla çekiştirmemeye özen gösterin. Avizenin dengesi bozulabilir ve daha sonra eğri durabilir. 

Öncelikle lambalar kapatılmalıdır. Ampullerin de soğuk olduğundan emin olmalısınız. Temizlik için muhakkak merdiven kullanın. Avizenin bulunduğu yerin zeminine bir çarşaf sermelisiniz.

Avize temizliğine ampullerin tozunu alarak başlayabilirsiniz. Avize bütün halinde temizlenebileceği gibi parçalara ayrılarak da temizlenebilir. Parçalara ayırmak zahmetli görünse de daha iyi bir sonuç elde etmek için gereklidir.

Ampulleri ve ayrılabilen diğer parçaları (kristaller, camlar vs.)sökün. Nemli bir bezle tozunu silin. Bez pamuklu olmamalıdır. Pamuk parçaları avizede kalacağından iyi bir tercih olmaz.

Bir kapta su ve sirke karışımı hazırlayın. Karışım için 3 ölçek suya 1 ölçek sirke katın. Sirke hem temizler hem de parlatır. Bezinizi bu suyla ıslatarak temizlik yapın. Bez fazla ıslatılmamalıdır. Fazla ıslak bez avizede leke bırakır.

Temizliğe avizenin üst kısımlarından bağlayın, ardından altlara doğru ilerleyin. İç kısmı temizledikten sonra da dış kısmı temizleyin.

İskeletin temizliği bittikten sonra parçaları temizleyebilirsiniz. Bu kısımları da hazırladığınız karışımla silmeniz yeterli olacaktır. Kristallerin temizliğini bitirdikten sonra yerlerini yerleştirmeden önce her parçayı kontrol etmek gerekir.

Kristal avize temizliği için fazla vakit ayıramayacağınız düşünüyorsanız, mümkün olduğunca sade bir model tercih etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu