Bakım Onarım

Avize Nasıl Temizlenir?

Gösterişli olduğu kadar narin de olan avizenin temizliği oldukça zordur. Özellikle de kristal avizeler çok özenle temizlenmelidir.

Kristal avizeler temizlenmeden önce bazı hazırlıklar yapmak gerekir. Bunlar güvenlik önlemleri olduğundan kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Öncelikle lambalar kapatılmalıdır. Ampullerin de soğuk olduğundan emin olmalısınız. Temizlik için muhakkak merdiven kullanın. Avizenin bulunduğu yerin zeminine bir çarşaf sermelisiniz.

Avize temizliğine ampullerin tozunu alarak başlayabilirsiniz. Avize bütün halinde temizlenebileceği gibi parçalara ayrılarak da temizlenebilir. Parçalara ayırmak zahmetli görünse de daha iyi bir sonuç elde etmek için gereklidir.

Ampulleri ve ayrılabilen diğer parçaları (kristaller, camlar vs.)sökün. Nemli bir bezle tozunu silin. Bez pamuklu olmamalıdır. Pamuk parçaları avizede kalacağından iyi bir tercih olmaz.

Bir kapta su ve sirke karışımı hazırlayın. Karışım için 3 ölçek suya 1 ölçek sirke katın. Sirke hem temizler hem de parlatır. Bezinizi bu suyla ıslatarak temizlik yapın. Bez fazla ıslatılmamalıdır. Fazla ıslak bez avizede leke bırakır.

Temizliğe avizenin üst kısımlarından bağlayın, ardından altlara doğru ilerleyin. İç kısmı temizledikten sonra da dış kısmı temizleyin.

İskeletin temizliği bittikten sonra parçaları temizleyebilirsiniz. Bu kısımları da hazırladığınız karışımla silmeniz yeterli olacaktır. Kristallerin temizliğini bitirdikten sonra yerlerini yerleştirmeden önce her parçayı kontrol etmek gerekir.

Kristal avize temizliği için fazla vakit ayıramayacağınız düşünüyorsanız, mümkün olduğunca sade bir model tercih etmelisiniz.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir