Avize Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru avize seçimi, sade bir evi gösterişli hale getirebilir. Avize seçerken nelere dikkat edilmeli?

Ampulün Thomas Edison tarafından icat edilmesinden bu yana insanlar için aydınlatma araçları ayrı bir önem kazandı. Ampul zamanla, günümüze uyarlanmış çeşitli avize modelleriyle karşımıza çıktı. Avizeler ise, zamanla ihtiyacın yanı sıra, dekor unsuru haline geldi.

Avize; tavandan asılan, şamdan veya ampullü olarak üretilen, bulunduğunuz mekanı güzelleştirerek aydınlanmasını sağlayan dekoratif aydınlatma aracıdır.

Avize seçimleri oldukça önemlidir. Durum böyle olunca avize seçiminde dikkat etmeniz gereken unsurlar bir hayli önem kazanır. Bu unsurlar; avize büyüklüğü, avize çeşidi ve avize güvenliği olarak sıralanabilir.

Avize Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanlış ya da eksik aydınlatma araçları ile ev dekorasyonunuzu ciddi anlamda bozabilirsiniz. Avize seçiminde öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta; evinizde bulunan odalara aynı avizeyi almamanız  gerektiğidir. Her odanın kendine ait bir aydınlatması, bir büyüsü olmalıdır. Doğru avize seçimiyle odalarınızda istediğiniz ruhu yakalayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ikinci unsursa, aydınlatmadır. Gereğinden fazla ya da az aydınlatılmış bir ev, göz sağlığınızı tehdit edeceği gibi, ortamda oluşturduğu kasvet evinizdeki dekoratif seçimlerinizi hoş göstermez.

Avize seçerken odanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin; küçük bir odaya büyük bir avize alarak odanın daha da küçük görünmesine yol açabilirsiniz.İstediğiniz görselliği yakalayamazsınız.

Günümüzde, en yaygın avize çeşitleri, etrafı koyu renkli avizelerdir. Bu avizelerden istediğiniz verimi almanız için avizenin kol sayısının fazla olmasına özen göstermeniz gerekir. Zira koyu renk ışığı %35 engeller. Kol sayısını arttırarak, koyu rengin dezavantajlarını bertaraf etmiş olursunuz.

Avize seçerken çoğu insan evindeki odalardan en çok salona özenir. Şık, parlak, tavandan sarkan büyük taşlı avizeler genelde tercih sebebidir. Fakat büyük taşlı avizelerin yerine, enerji tasarruflu led avizeler tercih edebilirsiniz. Böylece tasarruf yapmış olursunuz.

Avizenin üzerinde herhangi bir aksesuar veya motif işleme varsa, sağlam bir şekilde sabitlenmesi gereklidir. Tutturma işlemi sağlam olmaz ise, en ufak bir sarsıntıda veya ampulün verdiği sıcaklık ile düşebilir ya da yerinden çıkabilir.

Siz de bu unsurlara dikkat ederek evinizi daha aydınlık hale getirebilir, avizelerle süslediğiniz evinizin büyüsüyle yaşayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu