Avokado Nasıl Yetiştirilir?

Tropikal bir meyve olan avokado uzun süre tok tutması sebebiyle diyet yapanlar için kurtarıcıdır. Peki evde avokado nasıl yetiştirilir?

Bilindiği üzere avokadonun içinden dev bir adet çekirdek çıkar. Bu çekirdeği çoğu zaman çöpe atıyoruz. Peki çöpe atmak yerine bu çekirdekten avokado yetiştirmeye ne dersiniz? Avokado nasıl yetiştirilir:

Avokado Yetiştirme

Çekirdeği Temizleyin: Öncelikle avokadonun içindeki çekirdeği çııkarın ve suyla temizleyin. Fakat çekirdeğin kahverengi zarına kesinlikle zarar vermeyin.

Çekirdeği Delin: Çekirdeği nasıl ekeceğinizi bilmek için öncelikle çekirdeğin neresinin üst kısmı, neresinin alt kısmı olduğunu tespit etmelisiniz. Çekirdeğin daha sivri olan kısmı üst, daha oval olan kısmı ise alttır. Çekirdeğin daha oval olan kısmına kürdan ile bir delik açın. Bir bardağa su koyup avokadonun alt kısmını suya batırın. Çekirdeğin üst kısmının suyun üstünde kalabilmesi için çekirdeğin yanlarından da kürdan batırın. Böylece kürdanlar sayesinde çekirdeği bardağa tamamen gömülmeyecek şekilde yerleştirebilirsiniz.

Çekirdeği Suya Batırın: Yukarıda bahsedildiği gibi çekirdeği suya batırın ve öylece kalsın.

Tohumların Filizlenmesini Bekleyin: 3-6 hafta arasında çekirdek filizlenecektir. Filizlenmeye başladıktan sonra saplar uzar ve alt kısımda da kökler çıkmaya başlar. Saplar 12-15 cm olunca yaprakalrı kesin. Bundan sonra bir iki hafta içinde kökler daha da büyüyecektir.

Filizleri Budayın: Filizler 15-17 cm olunca budamalasınız.

Tohumu Ekin: 20-25 cm boyutundaki saksıyı üstünde çok az boşluk kalacak şekilde toprakla doldurun. Sonra toprağın ortasında boşluk açın. Çekirdeğin kök kısmı aşağıda kalacak şekilde toprağa yerleştirin. Toprak nemli kalacak şekilde sulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu