Ayrık Otu Nasıl Temizlenir?

Buğdaygiller ailesinden bir bitki olan ayrık otu, bahçelerde en sık rastlanan otlardan biridir.

Ayrık otunun boyu 30 ile 80 santim arasında değişir. Gerekli bakım yapılmadığı taktirde kısa sürede büyüyerek tüm bahçeye yayılır.

Ayrık otunu ilaçla ya da elle temizleyebilirsiniz. İlaçla temizlik zor olabilir. Bu sebeple ayrık otunu köküyle birlikte sökerek temizlemek daha etkili bir yöntem olabilir. Sadece yapraklarını keserek ayrık otunu yok edemezsiniz. Bu durumda gelişimini sürdürür. Köküyle birlikte sökerek ayrık otunu topraktan ayırmanız gerekir.

Çim ekilmiş alanlarda ayrık otu nasıl temizlenir?

Çimlerin sık şekilde ekilmiş olması ve çimler arasında boşluk bulunmaması, ayrık otunun çıkmasını ve yayılmasını engeller. Bunun yanı sıra çim bakımında kullanılan besin takviyeleri, ayrık otunun yayılmasını tetikleyebilir. Bu sebeple besin takviyesini kontrollü şekilde kullanmalısınız.

Geniş alanlara yayılmış ayrık otu nasıl temizlenir?

Öncelikle bir tırmık yardımıyla yaprakları temizleyin. Yüzeyi temizledikten sonra ayrık otlarını kökleriyle birlikte topraktan sökerek çıkarın. Topladığınız yaprakları atmak yerine kompost yapımında kullanabilirsiniz.

İlaçlı mücadele

Kullanacağınız zirai ilaçlar bahçedeki bitkiler için zararlı olabilir. İlacı kullanırken dikkatli ve özenli olmalısınız. İlacı yalnızca ayrık otlarını bulunduğu kısımlara uyguladığınızda emi olmalısınız.

Ayrık otunun faydaları

Ayrık otu, yüksek protein ve nişasta içeriği ile küçükbaş hayvanların beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Kedi ve köpekler de sindirimlerini düzenlemek için yerler.

Ayrık otu, antiseptik ve antiinflamatuar özellikleri sebebiyle Antik Yunan medeniyetlerinden beri ilaç olarak da kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu