Bacasız Şömine Nasıl Çalışır?

Kış aylarının alternatif ısıtma yöntemi olan şöminelerin de çeşitleri vardır. Kurulum ve kullanım açısından kolaylık sağlayan bacasız şömine nasıl çalışır?

Bacasız Şömine Nedir?

Bacasız şömine biyoetanol (bioethanol) sıvı yakıtla çalışan şöminelerdir. Sıvı yakıtı burner haznelerinin içerisine döktükten sonra uzun çakmakla yakılır. Herhangi bir baca bağlantısı, elektrik bağlantısı, gaz bağlantısı gerektirmez. Herhangi bir zehirli gaz, duman, koku, is ortaya çıkarmaz. Kül oluşumu yoktur. Kaydırmalı kapağı sayesinde istediğiniz gibi alev yüksekliğini değiştirebilir, istediğiniz zaman şöminenizi söndürebilirsiniz.

Bacasız Şömine Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Burner Serisi: Burner serisi bacasız şöminenin çekirdeğidir. Asıl yanmayı burner sağlamaktadır. 17 cm dairesel, 32 cm, 60 cm, 90 cm burner boyları bulunmaktadır. Burnerlar evinizin mimarisine uygun tasarımlar yapılarak istenilen biçimde tasarımın içerisine monte edilebilir.

Biyoetanol Yakıt Nedir?

İçerisinde nişasta ve şeker bulunan tahıl ve tarım ürünlerinin fermentasyonu ile elde edilen biyoetanol yakıt günümüzde enerji ihtiyacını giderme konusunda çok büyük önem kazanmıştır.  Yanma reaksiyonu sonucunda ortama sadece su buharı, karbondioksit ve ısı açığa çıkartır. Herhangi bir zehirli gaz açığa çıkartmaz. Çevreci ve yenilenebilirdir.

Bacasız Şömineler Nasıl Kullanılır ?

Şömine haznesi (burner) yakıtı üstten 0.5 cm kalacak şekilde doldurun. Yakıt doldururken sıçratmamaya ve taşırmamaya özen gösterin. Yakıt dolumu tamamlandığında şömine beraberinde verilen maşayı kullanarak şömineyi yakın. İlk 5-10 dk mavi renginin hakim olduğu bir alev belirecek. Bir kaç dakika sonrasında da şöminenin ideal yanma sıcaklığını yakalamasıyla mavi alevin yerini sarı ve kızıl renklerin hakim olduğu alev rengi alacaktır. Her yakma işlemi sırasında yanma hazinesinin tamamen doldurulması önerilmektedir. Şömineyi istediğiniz zaman şömine beraberinde verilen maşa yardımıyla söndürebilir veya yanma hızını ve yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu