Bahar İçin Bahçe Hazırlıkları

Mart ayından itibaren, toprak ısınmaya, doğa bahara hazırlanmaya başlar. Siz de, bahçenizi bahara hazırlamalısınız. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar, aşağıdaki gibidir:

  • Bahara girerken, bahçenizde yeni bir dekorasyon tarzı uygulayabilir ve yepyeni görünümde bir bahçeye kavuşabilirsiniz. Bahçenin içindeki gizli sınırlarla oynayın. Yeni çiçek tarhlarının yerini belirleyin. Sebzeler için bir köşe ayırın. Daire bahçe düzenlemesinden faydalanabilir, odak noktası yaratmak için bir havuz veya çeşme kullanabilirsiniz. Böylece, baharla birlikte, suyun da bereketi bahçenizi harekete geçirir.
  • Çimleriniz varsa, bahara girerken bunların da bakımını yapmanız gerekir. Ya da yeni bir bahçe düzeni istiyorsanız, çimlerden tamamen kurtulun. En etkili yöntem, çimleri köklemek veya dibinden kesmektir.
  • Geçmiş senelerden kalma ölü kökleri topraktan çıkararak, yeni bitki dikimleri için yer açın. Bu sayede, toprak da havalanmış olur ve yeni dikimlere hazırlanır.
  • Bahçe toprağınız yeterince zengin değilse, gübre veya kompost kullanabilirsiniz.
  • Dikim yapmadan önce, fideleri dikmeyi planladığınız alanlara koyarak nasıl durduklarına bir göz atın. Uzun boylu bir bitki, bahçenin görüş alanını kısıtlıyor olabilir veya bazı bitkiler yan yana uyumsuz durabilir. En ideal düzeni bulduktan sonra, dikimleri bu plan doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz.
  • Dikimin ardından, bitkileri cömertçe sulayın. Sulamayı, gün doğumu veya batımından hemen sonra yapın. Gün ortasında sulama yapmamaya özen gösterin.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, bahçenizi bahara hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu